Світовий досвід видобутку нетрадиційного газу для України. Економіка і Технології. Екологія і Регуляція. Дезінформація і Маніпуляції. Е-бюлетень №1 (4) 2013

Зміна балансу у світовій енергетиці може стати чинником кардинальних геополітичних метаморфоз.  «Сланцева революція» у США, що стала результатом розробки нових технологій гідророзриву та горизонтального буріння полегшила  видобуток нетрадиційного  газу    та  зробила  його  значно дешевшим. Як наслідок, змін зазнають не тільки  світова  економіка  через перерозподіл  енергетичного балансу, а й світовий геополітичний порядок.

Перехід від домінування у світі декількох енергетичних постачальників, на кшталт Росії, Саудівської  Аравії  чи  Венесуели,  до  самодостатності країн за рахунок розробки власних покладів  призведе  до  обмеженого використання енергетичного важеля в глобальній геополітичній грі. 

Реальні успіхи у розробці покладів нетрадиційного газу в США, відкриття нових  родовищ  природного газу  на  шельфі  Східної  Африки  та  Ізраїлю, початок розробки вуглеводнів в Арктиці сигналізують про  неминучий прихід ери  економічно  обгрунтованих  цін  на  енергоносії,  де  вже  не  буде місця «енергетичному»  шантажу газових монополій  та  політичним «газовим дубинам» окремих агресивних політичних діячів, не здатних на конструктивний діалог з партнерами. Завантажити повний текст можна тут.

P.S. Поки готувався бюлетень ... як стало відомо з повідомлень російський ЗМІ, становище "Газпрому" виявилося за підсумками 2012 року значно гіршим ніж передбачалося. А.Міллер повідомив про падіння експорту газу на 8% або з 150 млрд.м3 у 2011 до 138 млрд.м3 у 2012 році. При цьому видобуток також впав, склавши у річному підсумку 488 млрд.м3.

Читали 8119 разів