Росія намагається застосувати рейдерські схеми при реалізації проекту “Північний Потік-2”

Обхідний маршрут «Північного потоку-2», який мав залишити без роботи українську газотранспортну систему, схоже, застряг у холодних водах Скандинавії — зазначає Юрій Патиківський у статті “Газорейдери зi Сходу: Данія готує Росії заборону на будівництво газогону Північний Потік-2

 

Днями свою рішучу позицію оприлюднила Данія, яка заявила, що планує скористатися правом вето — і не допустити російський проект у свої територіальні води. Таким чином, підтверджується версія, що гучно розрекламований другий «Потік» — чергова ідея-фікс Кремля: після «Південного» та «Турецького потоку», які «померли» на етапі проектування чи початку будівництва. А також першого «Північного потоку», що його Росії вдалося запустити, але не вдалося заповнити на проектну потужність. 

Найбільшим лобістом «Північного потоку-2» виступає Німеччина. Проти — Польща, країни Балтії і Словаччина, які у випадку реалізації проекту залишаться поза грою. А також доволі потужний гравець світової політики — Сполучені Штати Америки.

Офіційний Стокгольм наразі тримає паузу, а ось міністр енергетики та клімату Данії Ларс Крістіан Ліллехольт м’яко натякнув, що ця держава може сказати Росії таке потрібне її сусідам «ні». «Ми хочемо мати змогу сказати «так» чи «ні» з точки зору безпеки і зовнішньої політики», — сказав чиновник. 

Цілком ймовірно, що на позицію Копенгагена вплинув лист групи американських сенаторів на ім’я голови Єврокомісії Жана-Клода Юнкера, в якому прозвучало прохання не допустити реалізацію чергового «Потоку». Адже, на думку експертів, йдеться не лише про амбіції України чи балтійських і скандинавських держав, а про загрозу посадити Європу на російську «газову голку».

Такої ж думки і нинішня адміністрації США. Так, заступник помічника держсекретаря із справ Європи і Євразії Бріджит Брінк заявила: проект, який би зосередив 80% європейського газового імпорту з Росії, — це загроза для Європи та України. 

 

«Те, що робиться у самій Росії, вписується у схему «відкатопроводу», — прокоментував ситуацію енергетичний експерт, президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, Михайло Гончар, нагадавши, що нинішній стан речей нагадує підготовку до будівництва «Південного потоку», від якого через позицію Єврокомісії Москві довелося відмовитися, але на той час в об’єкт були вкладені величезні кошти.

«Вони, звичайно, можуть почати будівництво у режимі де-факто, сподіваючись, що питання буде врегульовано. Позиція приблизно така, як у київських забудовників: спочатку захопити територію, зібрати кошти, почати роботи, а потім апелювати до влади, мовляв, легалізуйте, адже кошти вкладені, люди чекають, а ви гальмуєте, — сказав Гончар. — Домінує така рейдерська стратегія». І саме проти цієї схеми нині виступили Данія та США.

 

Читали 455 разів