В України з'явилася ще одна альтернатива росiйському газу

Перший танкер зi скрапленим природним газом прибув днями зi США до польського СПГ-термiнала Свiноуйсьце, пише Експрес. США мають надлишок природного газу, тому зацiкавленi продавати його й державам Схiдної Європи. Чи могла б i наша країна закуповувати там блакитне паливо?

- Доставка газу з Америки можлива тiльки через Польщу, - розповiдає Михайло Гончар, президент Центру глобалiстики "Стратегiя ХХI". - Бо в нас немає термiнала для прийому скрапленого природного газу (СПГ) на Чорноморському узбережжi. Але поляки збудували свiй термiнал у Свiноуйсьце, i ми можемо ним скористатися.

- Що для цього потрiбно?

- Збудувати iнтерконектор (газопровiд) мiж Польщею та Україною, - додає Геннадiй Кобаль, директор "ExPro Consulting". - Вiдповiдний проект є, але його реалiзацiя потребує багато часу та ресурсiв.

М. Гончар: - Iнтерконектор розширить пропускнi українсько-польськi спроможностi. Бо наявний газопровiд орiєнтований на постачання росiйського газу до Польщi. Але в чистому виглядi американський СПГ ми не будемо отримувати. У Свiноуйсьце можемо його замовити, але газ братимемо з польської газотранспортної системи. Iнша рiч, чи буде доцiльно його нам закуповувати.

- Що маєте на увазi? Якою може бути цiна американського газу?

Г. Кобаль: - Ринковою, можливо, трошки вищою (на величину транзиту), нiж у Польщi. Нинi iмпортний газ в Українi пропонують по 7 тисяч гривень за 1 тис. куб. м. Узимку цiна доходила до 9,5 - 10 тис. гривень. Американський газ продаватимуть за цiною, що не перевищуватиме ринкової, нiхто за вищою його брати не буде.

М. Гончар: - Якщо ви газ видобули, потiм його скрапили, на танкер навантажили, вiдвезли, з танкера розвантажили на термiналi, там його знову перевели в рiдкий стан, по трубi вiдправили в Україну, це все дуже його здорожчує. Звичайно, що такий газ не буде дешевшим, анiж ми беремо тепер реверсом з Європи.

- Американцям було б вигiдно продавати свiй газ Українi?

М. Гончар: - Їм вигiдно продавати газ там, де його куплять. Те, що американський газ на тамтешньому ринку дешевий, ще не означає, що на iнших ринках його зможуть дешевше продати. Нинi американський газ у бiльших обсягах надходить на азiйськi ринки: Японiю, Пiвденну Корею. Бо там цiна вища, нiж на європейських ринках. Хоча було б непогано, якби американськi сенатори й конгресмени запропонували для нас якусь спецiальну програму стимулювання постачання американського газу до України, певний дисконт на цей газ.

Але це не означає, що iнфраструктура прийому газу з Польщi не потрiбна. Колись буде зростання економiки, й варто думати про те, що має бути альтернативний канал. Диверсифiкувати поставки потрiбно, бо Росiя, намагаючись зберегти свiй ринок, може значно знизити цiни на свiй газ.

- Скiльки газу видобувають США?

Г. Кобаль: - Минулого року видобуток сягнув 767 млрд. кубiчних метрiв газу. США давно переплюнули за цим показником Росiю, яка видобуває 573 млрд. кубометрiв. Америка споживає 770 млрд. кубометрiв природного газу, але вона iмпортує дешевий газ iз Мексики та Канади, тому має надлишок блакитного палива.

 

Леся ЯСИНЧУК

Читали 691 разів