Михайло Гончар - про шанси "Північного потоку-2" та реформу Нафтогазу

Німеччина з Росією можуть збудувати газову монополію. Це б'є по енергетичній безпеці Європи і по українській кишені. Про це розповів президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар в інтерв'ю журналу "Країна", коментуючи побудову газопроводу в обхід України "Північний потік -2".

"Найбільше значення для успіху цього проекту має німецько-австрійський тандем. Позаторік Єврокомісія негативно реагувала на проект Газпрому. Тепер її позиція "гнучка". Здається, Єврокомісія готується "умивати руки". Не буде підтримувати, але й не опиратиметься "потоку". Що й треба Газпрому. Опосередковано Газпром формує рішення всього ЄС. Це означає крах ідеї Енергетичного Союзу ЄС. Але окрім позиції Німеччини й Австрії, є ще позиція десяти країн-членів ЄС, глави урядів яких звернулися до Єврокомісії минулого року, аби вона не допустила цього проекту. На це Єврокомісія відповіла доволі розмито", - говорить експерт.

Якщо не транспортуватимемо російський газ, втратимо мільярдні прибутки. "З одного боку, ЄС нам допомагає. З різних фондів надходять кошти в Україну на освітні, медичні, енергетичні програми. Та їх загальний обсяг - кілька сотень мільйонів євро на рік. З іншого боку, можемо втратити 2 мільярди доларів на рік. Абсурд. Без цих грошей проживемо, апокаліпсису не трапиться. Але що це за партнерство?", - підсумовує Гончар.

 

Що стосується Нафтогазу, то експерт зазначив, що завдяки війні його реформування просунулося значно далі, ніж можна було уявити ще кілька років тому.

"Закон "Про ринок природного газу" прийняли ще 2010 року. Але він не запрацював. Тому прийняли новий позаторік. Він уже діє. Також мінімізували імпорт корупцієгенного російського газу", - говорить експерт.

Європейці закидають нам, що повільно йдуть реформи. Не можна за 2 роки зробити реформу такої махіни, як Нафтогаз, каже він.

"Маємо інтегровану газотранспортну систему. Не слід порушувати її цілісність. Це нам гарантує безпеку. Європейці ж кажуть: "Давайте все це фрагментуємо, і буде легше розібратися з кожною частиною окремо". Такий підхід небезпечний. Він зменшить наші можливості та підвищить ризики всередині країни. Українцям доведеться за все платити більше", - підсумував Гончар.

Читали 364 разів