Північний потік 2 не має жодного сенсу та має бути анульованим

Президент України Петро Порошенко 16 грудня 2015 році заявив, що факти підтримки окремими країнами ЄС реалізації проекту "Північний потік 2" можуть не тільки зашкодити відносинам з Україною, але й в цілому енергетичній безпеці.  Автор - Андерс Аслунд, оригінал -  Atlantic Council.

Європа перенасичена енергоресурсами, попит неухильно падає, оскільки ефективно впроваджується політика заощадження. З 2004 по 2014 рік споживання первинних енергоресурсів в Європейському Союзі скоротилося на 12%, а споживання природного газу - на 21%.

Тим не менше, в червні 2015 року, контрольована державою російська газовидобувна корпорація "Газпром" оголосила про намір побудувати Nord Stream 2, новий великий газопровід в Європу разом з BASF, E.ON, OMV, ENGIE та Royal Dutch Shell. Вони хочуть побудувати  ще один газопровід з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря, хоча наразі використовується лише половина потужності Nord Stream 1. Цей проект не має ніякого сенсу і має бути анульованим.

Найважливішим проектом чинної Європейської комісії є створення реального енергетичного ринку, європейсько Енергетичного союзу. Ця стратегія має п'ять взаємопов'язаних цілей, а саме енергетична безпека, інтеграція ринків, енергоефективність, декарбонізація, дослідження, інновації та конкурентоспроможність. Nord Stream 2 суперечить усім цим цілям.

Основною метою ЄС є забезпечення надійності поставок, тому що "Газпром" скоротив постачання газу в більш ніж дванадцять країн ЄС протягом двох тижнів у січні 2009 року. Дослідження Шведського дослідницького агентства оборони (Swedish Defence Reserach Agency) довело, що Росія використовувала "енергетичну політику як елемент примусу" п`ятдесят п`ять разів з 1991 до 2006 року, при цьому "Газпром" став винуватцем в шістнадцяти з цих випадків. "Газпром" має величезний надлишок потужностей з видобутку газу, але він не може продати його, навіть за дуже низькими цінами, тому що він заробив репутацію абсолютно ненадійного постачальника.

Nord Stream 2 суперечить амбіціям Енергетичного союзу з диверсифікації джерел постачання і маршрутів транспортування. Десять членів ЄС з східної частини спільноти висловили відповідний протест. Як зазначає Єврокомісія: "6 держав-членів ЄС залежать від одного зовнішнього постачальника на весь обсяг їх імпорту газу". Комісар з питань енергетики Аріас Каньєте зробив висновок, що Nord Stream 2 "збільшить залежність Європи від одного постачальника" і "посилить залежність Європи від одного маршруту". Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович попередив, що "проект Nord Stream 2... може означати можливість повного відключення поставок газу з Росії до Європи через Україну і Словаччину". Заради безпеки поставок, ЄС також підтримує збільшення постачання газу у зрідженому вигляді.

"Третій енергетичний пакет" ЄС спрямований на забезпечення розподілу транспортування і постачання з метою створення справжнього європейського ринку для всіх видів енергоресурсів, так щоб "споживачі з однієї держави-члена ЄС міг зробити усвідомлений вибір і купувати для себе енергоресурси вільно і без надмірних складнощів у будь-якої компанії в будь-якій іншій державі-члені ЄС". Nord Stream 2 будуть просувати законним шляхом, але його очевидною метою є надати "Газпрому" і його п'яти друзям з Європейського союзу олігополістичний контроль на газовому ринку в самому центрі Європи.

Природний газ може бути чистішим ніж вугілля, але як і раніше вуглевмісним видом палива, у той час як ЄС виступає за декарбонізацію. Посилення домінування цих національних чемпіонів буде також перешкоджати еволюції малих інноваційних енергетичних компаній.

Крім того, "Газпром" - це не звичайна державна корпорація. У Східній Європі він є інструментом забезпечення геополітичних цілей Росії, застосовуючи обмеження поставок або підвищення цін відповідно до цілей Кремля.

Широке використання "Газпромом" посередників в міждержавних угодах супроводжується численними звітами та доповідями про масштабну корупцію. Якщо б ця компанія була меншою, багато доповідей призвели б до міжнародних розслідувань фактів корупції та відмивання грошей. Інвестори розуміють справжній стан справ. Ринкова капіталізація Газпрому різко впала з пікового значення $369 млрд у травні 2008 року до одної сьомої - нинішніх нікчемних $52 млрд.

За більшістю стандартів, "Газпром" є найбільш кричущим порушником правил конкуренції в ЄС, але Єврокомісія досі є дуже слабкою, щоб покарати його за цінову дискримінацію і заборону вільної торгівлі газом між державами-споживачами.

Політичним спонсором Nord Stream 2 є німецький віце-канцлер Зігмар Габріель від Соціал-демократичної партії. На зустрічі, присвяченій проекту Nord Stream 2, з президентом Володимиром Путіним у Москві 28 жовтня, Кремль цитує Габрієля, який ніби-то заявив: "Що є найбільш важливим з огляду на правові питання, так це наше прагнення залишити все в компетенції німецької влади, наскільки це можливо". Ці слова звучать як спроба саботувати створення Енергетичного союзу ЄС спільно з Кремлем.

На щастя, Європейська комісія висловила різкий протест. Комісар з питань енергетики Аріас Каньєте заявив, що "проект Nord Stream 2 не може в жодному разі стати проектом спільного [ЄС] інтересу».

Факти достатньо прості. Росія прагне через Nord Stream 2 торпедувати спроби Європи об'єднатися в Енергетичний союз. У цій роботі вона мобілізувала сильних союзників. Питання в тому, чи володіє Європейський союз достатніми силами, щоб блокувати цей проект.Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів