Експрес-аналіз поточної ситуації в Україні та навколо ( №2, 4 грудня 2013 року)

Росія форсує сценарій швидкого підписання Угоди про стратегічне партнерство з Україною. Президент України озвучив у своєму телеінтерв’ю 3 грудня, що «є домовленість з Урядом Росії сідати за стіл переговорів уже на цьому тижні і починати цей процес. Нам усі теми відомі, ми дуже добре знаємо одне одного, наші всі робочі групи по всіх напрямках давно співпрацюють, і нам небагато треба часу для того, щоб зрозуміти одне одного». Президент зауважив, що відповідні переговори тривають уже півтора року.

НОМОС:Енерго-політичні контексти

Експрес-аналіз поточної ситуації в Україні та навколо

№2, 4 грудня 2013 року

ENGLISH VERSION

UKRAINIAN VERSION WORD

 

Слід звернути увагу на те, що Росія готується за допомогою агентів впливу в українському уряді установити контроль над провідними промисловими активами. Про це свідчить організований в екстреному порядку 2 грудня віце-прем’єром Ю.Бойком «промо-тур» для російського віце-прем’єра Д. Рогозіна по основних підприємствах ОПК – два провідних суднобудівних заводи Миколаєва (ЧСЗ та «61 комунара»), ракетно-космічне підприємство «Южмаш» в Дніпропетровську та авіаційний науково-технічний комплекс ім. Антонова в Києві. За результатами візиту до України та зустрічі з М.Азаровим 3 грудня Д. Рогозін заявив про те, що у найближчий час буде видано указ президента Росії про створення обєднаної ракетнокосмічної корпорації.

 

 

 

Паралельно Кремль санкціонував «Газпрому»відстрочку сплати заборгованостіНафтогазу України». Оплата спожитого у IV кварталі газу буде здійснена навесні 2014-го року. Заборгованість за серпень у розмірі $765 млн.буде погашено найближчим часом.

 

 

 

NOTABENE! 2 грудня відбувся візит російської делегації на чолі з президентом В. Путіним до Вірменії. Уряд Вірменії передав ВАТ «Газпром» останні належні йому 20% у спільному підприємстві «Армросгазпром», що відповідальне за газозабезпечення країни. В обмін Вірменія отримала ціну на газ $189 за тис.куб.м. протягом 20142018 р.р. «Визит Путина в Ереван стал подтверждением того, что Россия может на языке шантажа спокойно решать свои вопросы…», - заявил Deutsche Welle один из лидеров оппозиционной партии «Наследие» Армен Мартиросян.

 

 

 

Висновок 1. Слова В. Януковича свідчать про те, що або Президент та уряд України здійснювали підготовку до «кульбіту 21-го листопада» (урядове рішення про непідписання УА) і свідомо обманювали ЄС щодо намірів укласти УА або ж факт наявності млявоплинного переговорного процесу щодо договору просто використаний для форсованого переходу правлячого режиму в формат інтеграції в Митний союз під диктатом Росії після зустрічі у Сочі.  

 

 

 

Висновок 2. Не виключено, що на рівні президента прийнято рішення про передачу провідних підприємств ОПК України російській стороні.Це є однією з передумов, висунутих В. Путіним до розгляду (але не остаточного вирішення!) Москвою питання про зниження ціни на газ для України. Таким чином, повторюється сценарій Харківських угод 2010 року.

 

 

 

NOTABENE! Агентство «Росбалт»: «В 2014 году здравоохранение [России – прим. наше] получит меньше на 44 млрд. руб. , образование – на 88 млрд руб., а военные расходы вырастут почти на 391 млрд руб… Рост военного бюджета и ставка на инвестиции в оборонный комплекс может иметь единственное рациональное объяснение — что российскому ВПК отведена роль локомотива, который вытянет всю экономику страны». Подробнее: http://www.rosbalt.ru/business/2013/11/25/1203513.html

 

 

 

Висновок 3. Для освоєння додаткових бюджетних коштів у сфері ОПК Росія потребує промислових потужностей для розміщення на них військових замовлень. Вона потребує потужностей українського ОПК, але хоче їх повністю взяти під свій контроль, а також не допустити входження України у недружні Росії альянси (як вона вважає) – НАТО та ЄС.

 

 

 

Висновок 4. Якщо рішення про передачу означених промислових активів України російським компаніям буде прийнято, це означатиме, що Росія вимагатиме не тільки приєднання України до МС, але й вступу до ОДКБ.

 

 

 

Висновок 5. Ймовірно слід очікувати приїзду наступної російської делегації, що обговорюватиме питання передачі Росії провідних підприємств енергетичного машинобудування (Сумського НВО ім. Фрунзе, Харківського «Турбоатому», Миколаївського «Заря – Машпроект» тощо), а також передачі ГТС України «Газпрому».

 

 

 

Висновок 6. Переговорний процес з ЄС, продовження якого на наступному тижні було анонсовано М.Азаровим, за таких тенденцій, не матиме особливої перспективи. Росія діє на випередження, змушуючи Україну здавати стратегічні активи. Офіційно українська сторона продовжуватиме наполягати за директивою Кремля на включенні в переговорний процес Росії.

 

 

 

NOTA BENE! "Мы договорились с Россией о восстановлении трехстороннего формата сотрудничества. ЕС должен рассмотреть те условия, которые выдвигает Россия. Мы должны это согласовать, - заявил Азаров с трибуны Верховной Рады Украины.

 

 

Висновок 7. Політика ЄС в українському питанні приречена на поразку, якщо Брюссель не вдасться до більш жорстких впливів на Росію. За цих обставин тільки США і НАТО можуть змусити неповоротку бюрократію ЄС діяти більш динамічно. Варіант більш жорсткого впливу на Росію був запропонований нами раніше: //geostrategy.org.ua/ua/analitika/item/237-es-–-rosiya-vidpovisti-ne-mozhna-ignoruvatiАналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів