Нова версія газпромівського інтерконнектору Туреччина-Греція-Італія як інструмент тиску на Німеччину та Італію

Російська енергетична компанія запускає нову версію інтерконнектору Туреччина-Греція-Італія (Interconnector Turkey Greece Italy - ITGI) за підтримки уряду Італії, який одночасно підтримує проект Трансадріатичного газопроводу – TAP (Trans Adriatic Pipeline), який є основним конкурентом енергетичних планів Москви на (газовому) ринку ЄС. Газпром намагається створити коаліцію колишніх прихильників «Південного потоку» та ITGI, щоб змусити прем’єр-міністра Ренці зберігати залежність Європейського Союзу від постав

            МІЛАН – Пропозиція російського «Газпрому» повернутися до будівництва інтерконнектору Туреччина-Греція-Італія фактично є політичною та тактичною ініціативами, спрямованими на збільшення загрози безпеці Європейського Союзу шляхом використання однієї з найбільш проросійських країн-членів ЄС – Італії. 24 лютого 2016 року глава Газпрому Олексій Міллер підписав меморандум про взаєморозуміння, який передбачає здійснення поставок російського природного газу в Грецію та Італію через Чорне море. Представники італійської енергетичної компанії Edison і грецької DEPA також підписали цей меморандум на церемонії після зустрічі між Міллером і італійським міністром економічного розвитку Федерікою Гуіді.

 

За умовами підписаного меморандуму Газпром, Edison та DEPA планують відновити роботи з будівництва інтерконнектору Туреччина-Греція-Італія (Interconnector Turkey Greece Italy -ITGI), через первинну версію якого передбачалось постачання азербайджанського природного газу в обсязі до 8 млрд. м3 щорічно з Греції до Італії. Однак даний маршрут був відхилений консорціумом Шах-Деніз на користь іншого газопроводу – TAP (TransAdriaticPipeline), який був підтриманий Європейською Комісією та передбачає можливість транспортувати до 10 млрд. м3 азербайджанського газу на ринок Європейського Союзу.

 

Повернення до ідеї будівництва ITGI є спробою «Газпрому» протидіяти реалізації газопроводу TAP, який вважається головним конкурентом «Південного потоку». Саме «Південний потік» Росія розглядає як маршрут постачання свого газу через Чорне море і Балкани в Італію. Фактично, маршрут TAP є альтернативним «Південному потоку»: через TAP планується постачання азербайджанського газу з Греції до Італії через територію Албанії, в той час як «Південний потік» мав проходити з Болгарії в Італію через Грецію, Македонію, Сербію, Угорщину та Словенію.

 

За планом «Газпрому», ITGI міг би стати новою версією «Південного потоку» в разі підтримки урядами Італії, Греції та інших проросійських країн Європейського Союзу, зокрема Угорщини. Нещодавно угорська влада звернулася до Європейської Комісії із закликом надати дозвіл на реалізацію «Південного потоку» і скасувати економічні санкції, які Європейський Союз ввів проти Росії через військову агресію проти України.

 

Крім того, ITGI міг би стати способом обійти Албанію, країну-члена НАТО, яка бере активну участь в реалізації газопроводу ТАР і відіграє фундаментальну роль в питанні диверсифікації поставок газу до Європейського Союзу. Важливо також пам'ятати, що забезпечивши транспортування азербайджанського газу, реалізація TAP перекреслить потребу в будівництві інших газопроводів для транспортування природного газу з Росії, Азербайджану або інших країн-постачальників.

 

Теоретично, підтримуваний Росією проект ITGI може отримати дозвіл від Європейської Комісії лише в тому випадку, якщо «Газпром» не матиме частку в консорціумі з будівництва та управління газопроводом. Згідно правил «Третього Енергетичного Пакету», реалізація трубопроводів тими компаніями, які одночасно є постачальниками природного газу, заборонена. Недотримання цих положень з боку «Газпрому» під час будівництва Південного потоку змусило Європейський Союз відхилити даний проект.

 

Ще одна причина, чому «Газпром» робить ставку на ITGI, пов'язана з внутрішньою політикою в Італії. Зокрема, російська державна енергетична компанія розраховує створити політичну коаліцію з колишніх прихильників «Південного потоку» і змусити уряд Італії офіційно підтримати оновлений варіант ITGI.

 

Газпром має тісні відносини з лідером правоцентристської партії «Вперед Італія» (GoItaly) Сільвіо Берлусконі. В 2009 році, перебуваючи на посаді прем’єр-міністра Італії, Берлусконі погодив з Путіним питання реалізації «Південного потоку». До цього, в 2005 році Сільвіо Берлусконі підтримав реалізацію «Блакитного потоку» з Росії до Туреччини.

 

Крім партії «Вперед Італія», «Південний потік» підтримують також представники правих сил «Ліги Півночі» (NorthernLeague). Лідер організації Маттео Сальвіні активно лобіює російські інтереси в італійському та Європарламенті. «Газпром» може розраховувати на підтримку в Італії та Європейському Союзі і від представників популістської партії «Рух п’яти зірок», члени якої відкрито підтримують незаконну анексію Криму Росією.

 

Покровителями ITGI також виступають члени правлячої Демократичної Партії на чолі з П’єрлуїджі Берзані, який, обіймаючи посаду міністра економічного розвитку, в 2007 році офіційно підтримав даний проект, спрямований на диверсифікацію енергопостачання в Італію. Важливо відмітити, що інші члени Демократичної Партії знаходяться під впливом італійського національного енергетичного концерну ENI, який мав тісні економічні зв’язки з «Газпромом» в питанні реалізації «Південного потоку» та, через власну дочірню компанію Saipem, «Північного потоку».

 

«Відродження» ITGI може поставити під загрозу реалізацію TAP, хоча прихильники цього газопроводу все ще зберігають більшість місць в італійському парламенті. Союзником діючого прем’єр-міністра Італії Маттео Ренці, який є лідером Демократичної Партії та публічно виступає за необхідність диверсифікації газових поставок в Італію, можна назвати колишнього прем’єр-міністра Маріо Монті, який офіційно підтримував ТАР як голова італійського уряду. Його центристська партія «Громадянський вибір» входить до коаліції з Демократичною Партією.

 

Інший партнер урядової коаліції, партія «Новий Правий Центр», проводить двозначну політику в енергетичних питаннях. З одного боку, члени партії підтримують проект ТАР, з іншого боку, лідер партії та віце-прем’єр Італії Анджеліно Альфано захищає Росію та закликає відновити з нею співпрацю, незважаючи на незаконні дії, пов’язані з анексією Криму та окупацією Донбасу.

 

Москва намагається підвищити конкуренцію між Італією та Німеччиною за газові поставки

 

Існує ще одна причина, чому Газпром намагається відродити реалізацію ITGI. Залучення Італії до проекту постачання російського газу на європейський ринок має примусити Німеччину та інші країни ЄС більш активно підтримати реалізацію розширення газопроводу «Північний потік».

 

«Північний потік» був реалізований в 2012 році по дну Балтійського моря та дозволяє здійснювати газопостачання з Росії напряму до Німеччини, що, в свою чергу, зменшує транзит газу через Україну та країни-члени ЄС, такі як Польща, Литва, Литва, Естонія та ін.

 

Розширення потужностей «Північного потоку» було заплановане в серпні 2015 року за тісної співпраці з нідерландською компанією Shell, німецькими E.ONта Wintershall, а також французькою Engie. Проте, Європейська Комісія відхилила даний проект через його невідповідність нормам «Третього Енергетичного Пакету».

 

Більше того, Віце-президент Європейської Комісії Марош Шевчовіч зазначив, що розширення «Північного потоку» збільшить енергетичну залежність ЄС від Росії. Президенти Польщі, України, Словаччини, Хорватії та країн Балтії підкреслили, що «Північний потік» є політичним проектом, спрямованим на руйнування загальноєвропейської солідарності з питань енергетики та зовнішньої політики.

 

Проекти розширення «Північного потоку» та відродження ITGI спрямовані на досягнення конкретних політичних цілей за допомогою тих країн, де проросійське лобі дуже сильне.

 

З одного боку, Росія намагається зберегти домінантні позиції «Газпрому» на енергетичному ринку Європейського Союзу, лобіюючи в Німеччині питання розширення «Північного потоку».

 

З іншого боку, Москва намагається пробити діру на «південному фронті», реалізовуючи нову версію «Південного потоку». При цьому проросійські партії в Італії готові агітувати за реалізацію ITGI як за проект, oj підвищує енергетичну безпеку Італії.

 

 

Маттео Каццулані

 

Центр глобалістики «Стратегія ХХІ»

 

@MatteoCazzulaniАналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів