Техногенна катастрофа чи воєнний злочин через недбальство чи зумисні дії – що криється за викидами «Кримського Титана»?

Ще 24 серпня 2018 року «Кримський Титан», завод, який переробляє український ільменіт на діоксид титану на окупованій території Криму, почав викидати в атмосферу шкідливі речовини у кількостях, які перевищили всі допустимі норми. До 27 серпня викиди забруднюючих речовин викликами інтенсивне іржавіння металевих предметів і масові проблеми із здоров’ям жителів окупованого Армянська та прилеглих до Сивашу населених пунктів Херсонщини. В людей на шкірі почало з`являтись висипання, біль в горлі і слабкість, з де

Надзвичайна подія в Армянську стала причиною скликання спеціальних засідань органів державної влади в Херсонській області та столиці. Розслідуються як ймовірні причини інциденту так і можливі короткочасні та довгострокові наслідки, розробляються заходи, спрямовані на мінімізацію шкоди. Україна звертає увагу на дану обставину міжнародної спільноти, причиною якої стала поведінка окупаційних сил на півострові, а також багаторічна безвідповідальна діяльність бізнес-структур Дмитра Фірташа.

З 2004 року в державну акціонерну компанію «Титан» заходить на той час ще маловідома компанія Ostchem Germany GmbH, яка належить до бізнес-імперії Дмитра Фірташа. За цей час європейські компанії, які виробляють діоксид титану, відмовилися від використання відкритих кислотних накопичувачів, в той час як так званий приватний інвестор в Криму лише викачував фінансовий і матеріальний ресурс, майже не дбаючи про модернізацію. Хоча до 2014 року не було інформації про суттєві порушення екологічних вимог, технічний стан підприємства продовжував погіршуватися. Ситуація ще більше ускладнилася після анексії Криму Росією та звуження можливостей навіть для мінімальних інвестицій. Зареєстрована в Києві як Ukrainian Chemical Products і в Москві як «Титановые инвестиции» компанія Дмитра Фірташа продовжувала нещадно експлуатувати завод, набудувавши цілі схеми доставки українського ільменіту через офшорні компанії та перевантаження у водах сусідніх чорноморських держав, переважно Туреччини. Практично відразу після анексії Криму Росією «Кримський Титан» перестав дбати навіть про виконання мінімальних екологічних вимог, що відразу відчули як жителі прилеглих окупованих територій так і сусідніх населених пунктів Херсонщини. Проте проблема не піднімалася на вищомі офіційному рівні, переважно через величезну кількість інших складних питань, які потребували невідкладного рішення. Тепер же спеціальна міжвідомча група здійснює вивчення хімічних аналізів з кислотного накопичувача, який знаходиться на території Херсонщини, а також проб з Лемурійського озера. Результати будуть доведені до компетентних органів влади і дуже хотілося б, щоб Міністерство екології та природних ресурсів України долучилося до цього питання і внесло свій вклад у боротьбу проти свавілля агресора.

Тим часом окупаційна влада не цурається звинувачень на адресу України, а російська пропагандиська машина всіляко намагається перекласти вину, заявляючи, що головна причина у відсутності достатньої кількості води. За період окупації рівень запасів води у кислотних накопичувачах впав з нормативних 30 млн м3 до менше 2 млн м2 і продовжує погіршуватися. Деяке полегшення ситуації очікується від зупинки заводу, про яку вже неодноразово заявляли представники окупаційної влади, однак тут необхідно розуміти, що це тимчасовий захід до перших дощів та похолодання, адже Дмитро Фірташ не буде терпіти збитки через якісь там «викиди шкідливих речовин», вони йому не шкодять на відміну від місцевого населення.

Ці проблеми спричинені викидами діоксиду сірки в атмосферу, сполуки сірки з киснем, яка здатна перетворюватися у сірчисту кислоту під дією зниження температури та у присутності води. Іржа на металевих предметах пояснюється пришвидшеною хімічною реакцією окиснення, де каталізатором виступає сірчиста кислота. Вона також є причиною ураження шкіри і слизових оболонок та хімічних опіків шкіри.

Для інформації:
Поріг подразливої дії діоксиду сірки знаходиться на рівні 20 мг/м, гостротоксичні більш високі його концентрації
(вище за поріг роздратування). При концентрації 20 - 60 мг/м3 діоксид сірки обпалює слизові дихальні шляхи і очі
(чхання, кашель), при 120 мг/м3 викликає задишку, синюшність, людина переносить цю концентрацію тільки впродовж
3 хвилин. При дії впродовж 1 хв. в концентрації 300 мг/м3 втрачає свідомість. Доведена залежність частоти гострих 
респіраторних захворювань і хронічних захворювань легенів у дорослих і дітей від забруднення діоксиду сірки
атмосферного повітря. Поріг рефлекторної дії на функціональний стан кори головного мозку лежить на рівні 0,6 мг/м3.
При вивченні порогу запаху діоксиду сірки для людини виявилось, що більшість відчуває запах газу в концентрації
2,6 мг/м3, а найбільш чутливі - навіть 1,6 мг/м3. Таким чином, ГДК 0,5 мг/м3 знаходиться нижче порогу відчуття
запаху і рефлекторного впливу на дихання і функціональний стан кори головного мозку. При одночасній присутності
в повітрі діоксиду сірки і триоксиду SO3 сірки ГДК обох речовин істотно знижується; токсичність діоксиду сірки
різко зростає при одночасній дії діоксиду сірки і моноксиду вуглецю СО. При концентрації сірчистого ангідриду в
повітрі 26 мг/м3 хвойні дерева гинуть впродовж декількох годин. При 5,2 - 25,0 мг/м3 спостерігається гостре отруєння
хвойних і листяних порід, а при 1,8 - 5,2 мг/м3 відбувається хронічне їх отруєння. Потрапивши в атмосферу та
взаємодіючи з водою, шкідливі сполуки потраплятимуть на землю у вигляді кислотних дощів. Ці дощі пройдуть не
лише в Армянську та на території окупованого Криму, а й, можливо, на території материкової України, через
переміщення повітряних мас разом з дощовими хмарами.

Ступінь ураження місцевості також залежатиме і від рель’єфу. Потрапляючи на земну поверхню, забруднені водні маси підпорядковуються силі поверхневого стоку. Тобто, вода з розчиненою кислотою частково поглинатиметься грунтом безпосередньо в тому місці, де вона потрапила,  а інша частина – стікатиме вниз по схилах. Відповідно, ступінь закисленості ґрунту на певній ділянці буде нерівномірним. На сільськогосподарських полях ефект закисленості ґрунту буде проявлятися в вигляді ушкодження тканин рослин, зниженні врожайності, відмиранні рослин. В результаті випадання кислотних дощів, кислота вимиватиме метали, які необхідні для життя і розвитку рослин, і заміщатиме їх шкідливими сполуками. В результаті, рослина поглине більше шкідливих сполук, що в свою чергу, спричинить більший ступінь забруднення готової сільськогосподарської продукції. Люди, які споживатимуть таку продукцію, матимуть більші шанси на розвиток злоякісних пухлин та захворювань органів травлення.

Через поверхневий стік, потоки дощової води потраплять і в річки. Це спричинить закислення берегової смуги далі за течією, загибель риб і ураження тканин водоплавних птахів та річкових ссавців.

Вирішити проблему закислення грунту можливо. Для нейтралізації надлишкової кислотності проводять вап­нування ґрунтів. При внесенні вапна СаСО3, реагуючи з вуглекислотою ґрунту, переходить у розчинну сполуку Са(НСОз)2

Дозу вапна розраховують за гідролітичною кислотністю орного горизонту. Внесена доза вапна має повністю нейтралізувати уві­брані Н+ йони. Якщо 20-сантиметровий шар ґрунту має щільність 1,3 г/см3, його маса на площі 1 га становитиме 2600 т. Встановле­но, що для нейтралізації 1 г-екв гідролітичної кислотності на 100 г ґрунту на 1 га слід вносити 1,3 т СаСО3. Проте в ґрунт вно­сять не повну дозу вапна, а певну її частину залежно від біологічних особливостей культурних рослин.

По обидва боки Сивашу навколо заводу вже розпочато хімічну обробку територій, доріг та населених пунктів. На даний час встановлюється ступінь забрудненості земель та способи нейтралізації наслідків. Українські спеціалісти навряд чи отримають достовірні дані з окупованої території, тому результатами стане той обсяг інформації, який вдалося зібрати на херсонській землі.

Вже зараз зрозуміло, що на вирішення даних екологічних проблем буде витрачено не один мільйон гривень (вапнування та внесення мінеральних добрив до орних земель), і не один рік буде витрачено, перш ніж природа зможе оговтатись від наслідків людського недбальства чи атаки підступного агресора. Чи є вона продуманою, в цьому є великі сумніви, однак дії агресора з кожним роком мультиплікують шкоду Криму, адже до засолення земель, виснаження водних ресурсів та забруднення внаслідок масштабної мілітаризації вже сьогодні додалася хімічна катастрофа. Що буде завтра на цьому ізольованому від цивілізованого світу півострові, неважно здогадатися, адже безконтрольність породжує безкарність, а відсутність достатніх ресурсів – економію на всьому, що не дає прямої вигоди.

Україна має вдатися до низки дій, які представлять світовій спільноті цей черговий злочин російської окупаційної влади в Криму та змусять згорнути діяльність, яка несе пряму шкоду нашим національним інтересам:

1) Провести комплексне дослідження наслідків техногенної катастрофи та оцінку впливу на сьогоднішню ситуацію та перспективу, донести її результати до світового співтовариства та підкреслити виняткову відповідальність Росії;

2) Офіційно визнати дану катастрофу фактом, який співвимірний із застосуванням хімічної зброї проти України та наших громадян через неправомірні та безвідповідальні дії Росії;

2) Розслідувати факти незаконної торгівлі видобутим в Україні ільменітом та перекрити канали його потрапляння в окупований Крим;

3) Провести розслідування незаконної діяльності структур Дмитра Фірташа в Криму з накладенням відповідних покарань, включно із внесенням до санкційного списку та ініціюванням переговорів з міжнародними партнерами щодо необхідності реприватизації активів цього олігарха.

4) Здійснити перевірку інших активів Дмитра Фірташа в Україні, зокрема, азотних підприємств та предмет дотримання допустимих доз викидів та реалізації заходів, спрямованих на подальше скорочення шкідливого впливу на довкілля та громадян та вжити необідні дії у випадку порушення, включно з відчуженням активів.

Автор: Владислав Данільченко, студент 3-го курсу НУБіП

Редактор: Андрій Чубик



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів