Чи дійсно Росія вирішила розпочати нову газову війну?

Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ",  в коментарі для Польського інституту міжнародних справ (PISM) розповідає про ймовірність настання нової газової війни. З оригіналом статті на польській мові можна ознайомитися на сайті PISM.

Так, ймовірність нової газової війни достатньо висока. Газову суперечку між «Нафтогазом України» та «Газпромом» щодо ціни на газ та боргів не можна розглядати виключно в системі бізнес-координат.  «Газовий фронт» є одним з фронтів гібридної війни, що її веде Росія проти України та… ЄС. Так, і проти ЄС також. Відмінності полягають у тому, що проти ЄС не застосувається воєнний компонент і не має місце переривання постачання газу. Але Росія послідовно крок за кроком рухається до переривання його постачання до ЄС через територію України.

Варто пригадати, що Путін відразу після зустрічі в Нормандії, 7 червня, погрожував ЄС обмеженням постачання газу у відповідь на реверсні постачання газу Україні з боку сусідніх країн ЄС – Польщі, Угорщини та Словаччини.

Проти України з 16 червня встановлена газова блокада. В Європі переважно вважають, що це наслідок неплатежів України за газ і не допускають думки про те, що це демонстрація для Брюсселю готовності РФ зробити те ж саме і для ЄС.

Після запуску реверсних постачань через Словаччину до України з 2 вересня «Газпром» вдався до виконання пост-нормандських погроз Путіна. Звісно, це було дещо замасковано під те, що «Газпром» не зможе задовольнити “додатковий попит в ЄС”, бо “знижує прогноз видобутку газу на 2014 рік до 463 мільярдів кубометрів”. «Газпром» чітко вказує ЄС –газу буде продано рівно стільки, скільки потрібно ЄС, але без врахування потреб України.

Але вважати, що «Газпром» на цьому може зупинитися, не варто. Росія хоче отримати від ЄС максимальні поступки – виведення з-під дії ІІІ Енергопакету газопроводу OPAL та «Південного потоку». Перше дасть можливість негайно запустити на повну потужність «Північний потік» й мінімізувати обсяг транзиту через Україну вже цієї зими, що може призвести до нестабільної технічної роботи ГТС із-за браку газу в системі. Традиційно звинувативши Київ в «транзитних проблемах», «крадіжках газу» тощо, Росія може оголосити про припинення транзиту через Україну. Для того, щоб виглядати ще більш переконливо, російські диверсійні групи можуть вдатися до підриву газопроводів, як це вже двічі мало місце. Звісно, що це виглядатиме як технічна аварія на ГТС, оскільки, мовляв, українські труби вже зношені.

Потужностей «Північного потоку» та Ямал – Європа, звісно, не вистачить, щоб задовольнити потреби ЄС на піку споживання взимку. Росія вимагатиме негайної згоди Єврокомісії на «Південний потік», а щоб капітуляція Брюсселя була не такою гіркою запропонує компаніям-партнерам додаткові договори про постачання газуіз знижкою в обмін на відмову від реверсних постачань в Україну.

Отже, Кремль готовий діяти далі, оскільки санкції введені проти РФ з боку ЄС, хоча й є дискомфортними для нього, проте не є стримуючими. Навпаки, нездатність ЄС до превентивних дій, наприклад, до демонстративної зупинки на 2 тижні імпорту російського газу до ЄС, призводить до подальшої стимуляції агресивних кроків Кремля. Зрозуміло що подальша агресія маскується у випадку постачань газу до Європи під виглядом «мер по минимизации риска срыва транзитных поставок газа европейским потребителям в осенне-зимний период 2014–2015 годов», як це зазначено в офіційному повідомленні «Газпрому» від 16 вересня. 

Отже гібридна війна Росії проти ЄС розпочалась. Ще з 16 червня 2014 року, коли одній з країн-членів Договору Енергетичного Співтовариства було перекрито постачання газу.  Поки що це війна проти ЄС без воєнного компоненту. Та й за обставин, коли ЄС не демонструє single voice, не проявляє солідарності з країнами-членами Енергетичного Співтовариства (зокрема, з Україною та Молдовою), він не є потрібним. Прикрученим газовим краном можна досягти більшого, аніж танковим кидком на Варшаву чи/та Вільнюс з Калінінградського анклаву…

Коментар був наданий для Maria Przełomiec

 Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів