Польський президент має унікальну можливість збільшити безпеку Євроатлантичної спільноти

Варшава - Маттео Каццулані, асоційований експерт Центру глобалістики «Стратегія XXI», заявив під час інтерв'ю польському національному радіомовленню "Polskie Radio 24", що інавгурація президента Польщі Анджея Дуди 6 серпня 2015 року може стати поворотним моментом для Європи, оскільки президент Дуда спільно з британським прем'єр-міністром Девідом Кемероном тепер зможуть наполягати на більшій проатлантичній орієнтації в рамках Європейського союзу з метою зміцнення як зв'язків із Сполученими Штатами і НАТ

М.Каццулані також високо оцінив слова Дуди, висловлені під час церемонії присяги, про перетворення Польщі на адвока тадержав Центральної та Східної Європи у Європейському Союзі. На думку М.Каццулані, це є амбітна мета, необхідна для збалансування франко-німецької осі, яка де-факто керує Європою в даний час.

 "У випадку успішності цього проекту Польща стане провідною країною Центральної і Східної Європи, а президент Дуда зможе нарешті збалансувати відносини в рамках Європейського Союзу, оскільки до сьогодні Польщу та інші країни Центральної і Східної Європи розглядаються як країни-члени "нижчого класу" Європейського Союзу з сторони країн Єврозони. Більше того, зобов'язання Дуди і Кемерона із зміцнення зв'язків із Сполученими Штатами та сприяння більшій присутності НАТО в Центральній і Східній Європі може кардинально підвищити безпеку всього Транс атлантичного співтовариства, що не спромоглися досягнути ні Президент Єврокомісії Юнкер, ні Високий представник Європейського союзу із зовнішньої і безпекової політики Могеріні", сказав пан Каццулані.

Польща буде особливо опікуватися східним напрямком закордонної політики. Вже тепер Дуда наголошує, що має амбіції брати участь у переговорах на тему ситуації в Україні поряд з Францією та Німеччиною. Польща є членом НАТО та ЄС, важливим гравцем у відносинах Заходу з Україною, Варшаву несправедливо обійшли в процесі створення Нормандського формату, і Дуда хоче це виправити.

У зв’язку зі зростанням загрози з боку Росії, Дуда хоче, аби на терені Польщі та країн Балтії з’явилися постійні бази НАТО. Щоправда, наразі керівництво Альянсу не готове відповісти «так» новому польському очільнику. На думку Каццулані, Дуда краще від Коморовського радитиме собі з політикою безпеки й краще розігруватиме карту співробітництва з США. Експерт підкреслює, що новий президент Польщі у питаннях зовнішньої політики та оборони більше орієнтуватиметься на Вашингтон, ніж на Берлін та Париж. «Це дає йому шанс стати Камероном сходу Європи», - говорить наш співрозмовник:

- Дуда є подібним до Девіда Камерона з двох точок зору. По-перше, так само як британський прем’єр, Дуда є сучасним європейським консерватором, отже він є правим політиком, який проте розуміє рацію лібералів, і не буде таким закостенілим, як лідер Права і справедливості Ярослав Качинський. По-друге, Дуда має подібні до Камерона погляди на європейську політику, він також міцно переконаний, що ЄС потребує зміни правил гри. Сьогодні нам потрібна не Європа Ціпраса, а Європа, в якій національні парламенти мають більше компетенцій, і в питаннях безпеки орієнтуватимуться не на франко-німецький тандем, а на трансатлантичне співробітництво.

 Інтерв'юер, пані Олена Бабакова і директор польсько-українсько-американського фонду для діалогу між Польщею та Україною ПАУСІ, пан Ян Пєкло, також були присутні на інтерв'ю.Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів