РФ спробує обміняти Крим на дешевший газ - експерт

У переговорному процесі між Росією та Україною з газового питання Москва може спробувати обміняти різні газові преференції на визнання Україною російського статусу Криму.Таку думку на "круглому столі" в Укрінформі на тему "Новий формат українсько-російських відносин: як вони зміняться при новому президентові Порошенку" висловив президент центру "Стратегія XXI", директор енергетичних програм Центру "НОМОС" Михайло Гончар. 

"Мені здається, що квінтесенцією може бути угода, яку умовно можна назвати "Крим в обмін на газ" - тобто визнання з боку України де-юре російського статусу Криму, визнання в обмін на всілякі газові преференції, навіть аж до ціни 268,5 (доларів за тисячу кубометрів - ред.), яка абсолютно не є пільговою", - сказав Гончар.

 

За словами експерта, саме з цієї причини "Газпром" на тристоронніх переговорах "відчайдушно" торгується з Україною про ціну і намагається не допустити її зниження до 268,5 доларів за тисячу кубометрів газу. "Тому що Росія якраз хоче залишити це на подальший торг - зараз наполягти на цінах десь близько 380-390 доларів, а потім піти на наступний елемент торгу: визнаєте Крим російським - отримаєте повернення в газовий рай", - сказав експерт.

 

 Водночас Гончар зазначив, що наразі Росія втілює в Україні "досить продуману" стратегію дестабілізації транзитного простору. Ці дії Москви, за словами експерта, пов'язані з її намірами переконати Євросоюз остаточно підтримати проект "Південного потоку", який дасть можливість постачати газ до ЄС в обхід України.

 

 Гончар також наголосив, що наступний негативний сценарій з дестабілізації Росія спробує здійснити на Південному Кавказі, щоб завадити проникненню на газовий ринок ЄС конкурентів "Газпрому". За словами Гончара, така стратегія може призвести до того, що заморожені конфлікти "раптом можуть розморозитися". "Друге, чого хоче добитися російська сторона - те, що ми умовно називаємо Кремлівська мрія: всі труби в одних руках і ніяких конкурентів", - резюмував Гончар.

 

 За його словами, "гарячий сценарій" на сході України відповідає тій же логіці усунення конкурентів. У свою чергу, він пов'язаний з тим, що розробкою газових родовищ на сході країни і на шельфі Чорного моря зайнялися міжнародні компанії (Exxon, Shell, Shevron), рівень яких вищий від "Газпрому". За словами Гончара, паралельно цим компаніям пропонують зайнятися розробкою проектів в Арктиці і в Західному Сибіру. "Комплекс завдань, які зараз вирішує Кремль, які до цього він вирішував шляхом умовлянь попереднього керівництва України приєднатися до Митного Союзу, Євразійського тощо - вони зрозуміли, що це не спрацьовує. І тому перейшли до гарячих сценаріїв, які більше нагадують бліцкриг. Але ми знаємо, чим часто закінчуються бліцкриги", - зазначив експерт.

 

Гончар також не виключає, що за певних умов Росія може санкціонувати завдання збитків українській газотранспортній системі на сході України, чого досі вдавалося уникнути. "Можуть відбуватися якісь "випадкові" інциденти, які можуть бути замасковані під якусь технічну аварію, а насправді можуть бути диверсійним актом. Росія хоче довести Європі необхідність будівництва "Південного потоку", тому тут вона діятиме за певних обставин незважаючи ні на що", - відзначив Гончар.

У зв'язку з цим, за його словами, важливим питанням є захист газопроводів та енергетичної інфраструктури.

 

У світлі названих газових стратегій РФ проти України Гончар наголосив, що для України важливо не йти на непрозорі угоди з Кремлем. Водночас, на його думку, необхідно інтенсифікувати переговорний процес щодо польської ідеї створення енергетичного союзу.

 

 

"Укрінформ"Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів