СПІЛЬНА ЗАЯВА ПРЕДСТАВНИКІВ ОРГАНІЗАЦІЙ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ІЗ ЗАКЛИКОМ ЗУПИНИТИ ТРУБОПРОВІД NORD STREAM 2

Центр глобалістики "Стратегія XXI" cпільно з іншими НУО України, Польщі, США, Чехії, Угорщини підготували цю спільну заяву.

"Північний потік-2" (ПП2) - небезпечне та короткозоре рішення, яке надає перевагу економічним інтересам кількох зацікавлених сторін меншості щодо довгострокової трансатлантичної безпеки та стабільності. Цей непотрібний трубопровід сіє розлад у Європі, закріплює російський тиск за допомогою енергопостачання та підриває колективні зусилля у протидії російській агресії.

ПП2 економічно недоцільний та екологічно руйнівний. Прогнозується скорочення попиту на природний газ в Європі, будівництво нового трубопроводу при наявності надмірних потужностей для імпорту російського газу в Європу  не має сенсу. Будівництво небезпечнгого трубопроводу на морському дні та імпорт газу з "Газпрому", який має послідовний досвід витоків метану, демонструє деякі екологічні проблеми навколо ПП2.

ПП2 не сприяє диверсифікації енергеттичних ресурсів в Європі. США та Європа мають підтримати проекти, які допомагають диверсифікувати постачання енергоносіїв до Європи, а не трубопровід, який збільшує здатність Росії використовувати своє європейське енергетичне панування як політичний козир.

Більшість країн Європи виступає проти ПП2. Переважна більшість європейських країн, Європейська Комісія та значна частина німецької, австрійської та голландської громадськості, разом із США виступають проти ПП2.

ПП2 розділяє Європу та заохочує Росію до подальшого поширення свого злочинного впливу та агресії.  ПП2 - це спроба Росії використати енергію як інструмент гібридної війни проти східноєвропейських держав, одночасно цементуючи штучно нав'язане розшарування націй в Європі за ознакою забезпечення природним газом. Завершення трубопроводу дасть Росії більшу здатність шантажувати Європу шляхом припинення або скорочення поставок газу та підриву зусиль НАТО щодо посилення колективної безпеки в східноєвропейських країнах-членах, тим самим завдаючи удару по перманентних  зусиллях України щодо забезпечення свого суверенітету від російської агресії, вторгнення, та окупації.

Росія, ймовірно, скористається наявністю чотирьох газопроводів "Північний потік -1" і "Північний потік -2" щоб виправдати мілітаризацію Балтійського моря під приводом захисту енергетичної інфраструктури, подібно до того, що вона робить у Чорному морі.

З цих причин ми виступаємо проти продовження будівництва трубопроводу "Північний потік-2", що не є ні геополітично розумним, ні економічно необхідним. Національні уряди і ЄС повинен зробити все можливе, щоб відмовити Росії у зброї, з якою можна вести гібридну війну проти непокірних націй і здобувати прихильність інших.

Оригінал тексту англійською мовою та список підписантів див. у вкладенні PDF нижче.Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів