На які поступки готовий піти «Газпром» в газових протиріччях з ЄС

 ВАТ "Газпром" шукає можливості уникнення значних штрафів. Згідно з повідомленням Reuters, розглядається можливість збільшення кількості контрактів з прив'язкою до спотових цін. 

«Газпром» розглядає ряд можливих поступок, на які він може піти для вирішення спору з Єврокомісією. Один із співробітників «Газпрому», що побажав залишитися анонімним, розповів агентству Reuters, що поступкою може стати, наприклад, включення спотової ціни на газ у більшості контрактів.

На даний час ціна на газ містить прив'язку до нафти - і це є однією з претензій з боку Єврокомісії, перехід на спотові (ринкові) ціни дозволили би не лише знизити вартість, а й «вирівняти» її для різних країн ЄС. На кінець 2014 року лише близько 16% контрактів «Газпрому» містили прив'язку до спотової ціни на газ, стверджує Reuters.

22 квітня Єврокомісія висунула «Газпрому» повідомлення про претензії . У ході трирічного розслідування комісія прийшла до висновку, що «Газпром» порушує антимонопольні правила ЄС, свідомо роз'єднуючи газові ринки Центральної та Східної Європи. Звинувачення стосуються діяльності компанії у восьми країнах - Болгарії, Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Литві, Польщі та Словаччини.

Рейтингове агентство Fitch в кінці квітня відзначило, що звинувачення на адресу «Газпрому» можуть прискорити перехід до ринкового ціноутворення в східноєвропейських країнах. Зараз за спотовими цінами на газ працюють компанії в країнах Північно-Західної Європи: там домінує прив'язка до вартості сировини на торгових майданчиках, наприклад голландської Dutch TTF, і газові ціни у результаті виявляються нижчими, ніж ті, які залежать від динаміки цін на нафтопродукти.Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів