Російський неоімперіалізм – погляди з країн Південно-Східної Європи

18 червня 2018 року в Одесі, Центр глобалістики “Стратегія ХХІ”, у партнерстві та за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, провели міжнародну конференцію “Російський неоімперіалізм: Витоки, генезис і наслідки для країн Південно-Східної Європи”. Участь у конференції взяли представники МЗС України, акредитованих в Одесі іноземних консульських установ, провідних аналітичних центрів з країн Південно-Східної Європи, зокрема - України, Вірменії, Грузії, Молдови, Болгарії, Сербії, Боснії і Ге

У ході дискусії учасники обговорили походження і характер російського імперіалізму на сучасному етапі, форми і методи його впливу на країни Південно-Східної Європи, негативні наслідки для регіону та шляхи протистояння і їх нейтралізації задля розвитку, миру, безпеки і регіональної стабільності.

Відкриваючи дискусію, президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Михайло Гончар підкреслив важливість проведення конференції саме в Одесі, де у 2014 році було зупинене просування “русского мира”, і яка й сьогодні протистоїть спробам РФ дестабілізувати Одеський регіон. Суть неоімперіалістичного підходу Росії, за його оцінками, полягає в роботі з середини та сприянні визнання країн регіону в ЄС як простору “inbetween”. Керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауманн сказала, що за висновками багатьох експертів російська політика дестабілізації поширюється не лише на Україну, але й на Південний Кавказ, Балкани, Чорноморський регіон і Євросоюз. Вона відзначила брак інформації про російський вплив у Криму в країнах ЄС, де більше знають про проблеми кримських татар. У свою чергу, керівник міжнародних програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Віталій Мартинюк зазначив, що регіон Південно-Східної Європи представляє собою певний механізм, який повинен об’єднувати усі народи в тому, щоб зробити його стабільним, мирним і процвітаючим.  

2

Учасники 1-ї дискусійної панелі зосередились на витоках і генезисі російського неоімперіалізму. Так Михайло Гончар наголосив, що його стратегічний задум полягає в тому, щоб Європейський Союз став високотехнологічним придатком сировинної Росії, а країни Південно-Східної Європи опинились під повним контролем РФ. В Європі, за його словами, Росія застосовує загрози гібридного типу, які не сприймаються як загрози, і Північний потік - 2 є однією з таких надзвичайно токсичних загроз, яка матиме руйнівні наслідки для європейської єдності. Тому лише консолідація зусиль шляхом створення у регіоні експертної мережі раннього реагування дозволить перешкодити РФ реалізовувати її неоімперіалістську політику.

Юрій Федоров, російський воєнно-політичний експерт, зазначив, що гібридна війна Росії проти України є лише першим етапом глобальної стратегії РФ, націленої на ЄС і міжнародну архітектуру. Російський неоімперіалізм передбачає дві речі: приведення проросійських сил до влади в країнах Південно-Східної Європи; встановлення у регіоні поясу держав під російським протекторатом для подальшої російської експансії в Європі. А тому, для протидії російській експансії, на додаток до системи захисту НАТО, має бути створена регіональна система безпеки з опорою на Україну.

Експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталя Беліцер нагадала про масові порушення Росією прав людини в окупованому Криму та переключення уваги міжнародної спільноти з них на Чемпіонат світу з футболу у Росії. Як ефективний спосіб протистояти цьому вона запропонувала активізувати відповідні позови до міжнародних судів проти РФ.

Голова Центру політичних і правових досліджень «Concord» (Вірменія) ДавідШахназарян зазначив, що Захід, ЄС і США, завжди недооцінювали загрозу російського імперіалізму, який завжди був притаманний Росії, а зараз вступив в активну фазу. Він звернув увагу на використання Росією корупції для ведення гібридної війни, що націлене на підривання країн із середини та стало не меншою загрозою європейській безпеці, ніж міжнародний тероризм.

У цьому ж контексті, болгарський журналіст і блогер Іво Інджев назвав Болгарію чудовим прикладом використання корупції Росією, перш за все в енергетичній сфері. При цьому, Болгарія не чинить опір російській агресії, а в країні немає жодної політичної партії, яка б критично ставилась до Росії, що перетворює її на «троянського коня» в ЄС.

3

У ході 2-ї експертної панелі були окреслені ключові негативні наслідки і загрози, які несе російський неоімперіалізм для країн Південно-Східної Європи. Командувач ВМС ЗС України (2014-2016 роки), голова Асоціації ветеранів Військово-Морських Сил України віце-адмірал Сергій Гайдук відзначив, що сьогоднішня активність РФ в Чорноморсько-Азовському регіоні спрямована на посилення власної військової присутності шляхом мілітаризації Криму та ізоляцію України з моря. А тому Україна має швидко відновити дієздатну морську компоненту оборони країни, для чого потрібен системний підхід, визначення стратегії відновлення національного суверенітету на морі, розробка морської політики держави та залучення для цього усіх економічних, політико-дипломатичних і військових ресурсів країни.

Керівник програми підтримки демократичних процесів Українського незалежного центру політичних досліджень ЮліяТищенко привернула увагу до того, що мілітаризація Криму також відбувається і в сенсі «воєнізації» життя цивільного населення, на додачу до інших впливів, як от нав’язування російської культури і традицій на заміну кримськотатарських та українських.

Щодо своєї імперської політики по відношенню до Молдови, як зазначив молдовський експерт з питань національної безпеки і оборони Юрій Домінік, Росія опирається на Придністров’я, «п’яту колону» і корупційну складову. Втім, Молдова зробила висновки із агресії Росії проти України, внесла зміни у національне законодавство в сфері безпеки та вжила заходів для протидії російській пропаганді шляхом встановлення обмежень на володіння телеканалами (не більше двох) однією особою та заборони трансляції телеканалу «Росія 24».

Використання Росією проросійських сил, пропаганди та енергетичних важелів для посилення свого впливу в Сербії директор організації «Сербсько-Євро-Атлантичне Співробітництво» Венціслав Буїч назвав надзвичайно небезпечними для регіону та Європи в цілому. Для протидії такому впливу він запропонував посилити інформування населення в Сербії й інших західно-балканських країнах про те, що дійсно відбувається в Україні.

Підсумовуючи дискусію, провідний спеціаліст Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України ім.Г.Удовенка при МЗС України Олена Снігир зазначила, що Росія рухається дуже продумано і використовує лише слабкі місця, створюючи для об’єктів агресії ілюзію, що нічого страшного те відбувається і не змінюється, а також вміло користується своїми привілеями як постійний член РБ ООН для реалізації своєї неоімперської політики у світі.  

4

Учасники 3-ї експертної панелі зосередились на шляхах протидії російському неоімперіалізму у регіоні Південно-Східної Європи. Так, директор Центру міжнародних досліджень Одеського Національного Університету ім. І.Мечнікова Володимир Дубовик зазначив необхідність для країн регіону, ЄС і НАТО більш чітко визначити свої регіональні політики у Південно-Східній Європі, щоб Росія не змогла використовувати цей вакуум для продовження негативного впливу на безпекову ситуацію у цьому регіоні.

Ведучий програми «Велика гра» (Грузія) Гела Васадзе, у свою чергу, запропонував використовувати антиросійський консенсус еліт пострадянських країн для перешкоджання перетворення Росією регіону на своєрідний буфер, а Україні – стати центром тяжіння для пострадянського простору і створити альтернативу «русскому миру», який пропонується з Москви. Він також закликав експертів і журналістів з країн Східного партнерства, але й також Туреччини, Ірану та держав Центральної Азії, які мають багато спільних точок дотику, підключатись до протидії російському імперіалізму.

Директор Центру безпекових досліджень (Боснія і Герцеговина) Деніс Хаджовіч зазначив, що найбільш уразливими до російського впливу серед країн Західних Балкан є Сербія та Боснія і Герцеговина через Республіку Сербську. Європейський Союз, на його думку, має більш наполегливо імплементувати рішення Саміту ЄС – Західні Балкани 2003 року у Салоніках, яким визначено набуття членства в ЄС усіма країнами цього регіону.

Заступник начальника штабу командування ВМС ЗСУ з євроатлантичної інтеграції Андрій Риженко привернув увагу до важливості зміцнення обороноздатності України на морі, що має перешкодити посиленню домінування Росії та, відповідно, зміцнити безпеку в Чорноморському регіоні. В іншому випадку, своєю постійно зростаючою військовою присутністю в Криму Росія буде загрожувати усім країнам Європи та Середземномор’я.

Протидія російському неоімперіалізму, на думку експерта з питань зовнішньої та безпекової політики, заступника голови правління БО «Інститут стратегічних чорноморських досліджень» Олександра Хари, лежить через внутрішні трансформації, реформи, економічний розвиток і боротьбу з корупцією в усіх країнах Південно-Східної Європи. Крім цього, на його думку, варто розвивати громадську й експертну дипломатію та активізувати наявні в регіоні формати міждержавного співробітництва.

Одним із найважливіших результатів міжнародної конференції в Одесі став розвиток співробітництва між аналітичними центрами та громадськими організаціями країн Південно-Східної Європи, яке спрямовується на протидію негативним впливам російської неоімперської політики та сприяння процвітанню, миру і безпеці в регіоні.

 Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів