Верховна Рада ухвалила закон про віртуальний реверс газу

Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект, що дає змогу проводити взаємозалік транспортованого до Європи і з Європи природного газу без його фактичного переміщення. Оригінал - УНІАН

За ухвалення законопроекту №3074 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу» проголосував 241 народний депутат за необхідного мінімуму в 226 голосів.

Представляючи законопроект, народний депутат від фракції «Блок Петра Порошенко», член Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Максим Курячий зазначив, що запропоновані в законопроекті зміни дадуть можливість взаємозаліку газу, який поставляється до Євросоюзу через Україну, і газу, який поставляється у зворотному напрямку, без його фізичного переміщення. 

В ході обговорення документа депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв повідомив, що його фракція підтримає законопроект тільки за умови його «пов'язування» з нормою про те, що український газ власного виробництва буде йти на потреби населення.
законопроект передбачає, що для здійснення віртуального реверсу газу, український оператор газотранспортної системи «Укртрансгаз» і угорський оператор FGSZ підписали договір про поєднання транскордонних газопроводів. Договір стосується всіх газопроводів, які перетинають українсько-угорський кордон.

Україна з 2013 року обговорює з Угорщиною і Словаччиною можливості організації так званого віртуального реверсу газу, який передбачає відбір Україною обсягів газу, які йдуть від «Газпрому», і компенсацію цих обсягів європейськими операторами, в тому числі німецькою компанією RWE. На даний момент проведено вже кілька раундів таких переговорів, однак поки що цей варіант не передбачено у договірних відносинах між країнами.

Наприкінці травня 2015 року Україна та Угорщина підписали договір про газовий інтерконектор, який усуває потребу в будівництві фізичних потужностей з поставок газу між країнами.

Для початку роботи за новою угодою «Укртрансгазу» необхідні шиппер-коди, які надають інформацію про потоки газу, їх напрями, обсяги, час, замовників, одержувачів тощо.

«Газпром» не надає українській стороні шиппер-коди або інформацію про окремі партії газу, який він транспортує по території України. На газовимірювальних станціях на західному кордоні України весь обсяг газу передається компанії Gazprom Export – дочірньому підприємству «Газпрому». Після цього «Газпром» передає газ сусіднім з Україною операторам ГТС, розкриваючи їм шиппер-коди.Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів