Джеб Буш і Анджей Дуда: консервативний тандем для безпеки Європи

У разі перемоги у президентських виборах в США, колишній губернатор Флориди гарантує підвищення відданості Сполучених Штатів питанням захисту Європи від воєнної агресії В.Путіна. Нещодавно обраний президент Польщі закликає до відновлення американо-польського військового партнерства і зміцнення Польщі в якості основного союзника США в Центральній і Східній Європі.

Варшава – більша відданість Сполучених Штатів питанням військової безпеки Європи та безпеці Європейського союзу перед лицем російської військової загрози є сценарієм, що може мати місце в разі обрання президентом США колишнього губернатора Флориди Джеба Буша.

Під час поїздки до Німеччини, Польщі та Естонії 10-11-12 червня, Джеб Буш – син колишнього президента США Джорджа Буша-старшого і брат Джорджа Буша, ще одного колишнього президента США дав зрозуміти, що в разі перемоги на виборах він буде переорієнтовувати американську зовнішню політику на більш напористу в контексті забезпечення і захисту союзників Сполучених Штатів в Центральній та Східній Європі від триваючої небезпеки військових загроз з сторони Росії.

Під час публічного заходу в Берліні, Джеб Буш, поміркований республіканець, підкреслив, що війна Росії в Грузії та Україні є демонстрацією того, якою агресивною насправді є дипломатична ініціатива президента Росії Володимира Путіна. Таким чином, Джеб Буш стверджує, що поведінка Путіна в Центральній і Східній Європі буде ставати все більш і більш загрозливою для безпеки Європи, якщо ніхто не зупинить його, і саме це Джеб Буш прагнутиме зробити у випадку, якщо він буде обраний президентом Сполучених Штатів.

Після заяви Джеба Буша в Берліні, новообраний президент Польщі Анджей Дуда закликав колишнього губернатора Флориди показати більшу відданість Сполучених Штатів питанням безпеки у Центральній та Східній Європі, якщо Джеб Буш виграє як республіканську, так і президентську виборчу гонку.

Як повідомив радник Дуди з питань зовнішньої політики Кшиштоф Шчерскі, Джеб Буш і Анджей Дуда дійшли повної згоди з усіх питань, які вони обговорювали під час двосторонньої зустрічі у Варшаві. Зокрема, колишній губернатор Флориди і новообраний президент Польщі домовилися про необхідність поновлення військової та дипломатичної співпраці між США та Польщею.

Партнерство між Джебом Бушем і новообраним президентом Анджеєм Дудою може стати ключем до вирішення ситуації воєнної невизначеності в Центральній і Східній Європі, де в держав-членів НАТО та Європейського Союзу зростає стурбованість через відсутність політичної та військової підтримки від Німеччини і Сполучених Штатів.

З точки зору Джеба Буша, відновлення відданості Сполучених Штатів питанням безпеки у Центральній та Східній Європі пов'язана з політичною доктриною неоконсерваторів. Це вчення закликає Сполучені Штати брати безпосередню активну участь в просуванні цінностей західної демократії, свобод і прав людини шляхом військової інтервенції з метою як захисту країн, яким загрожують авторитарні держави, так і превентивній протидії зміцненню диктатур.

Теорія неоконсерваторів виникла в останні роки правління Адміністрації Рональда Рейгана, коли Сполучені Штати за допомогою прем'єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер, покінчив з комунізмом в Центральній і Східній Європі.

Пізніше, теорія неоконсерваторів продовжувала розвиватися за часів Джорджа Буша, коли США після терористичного нападу 9/11 на Всесвітній торговий центр розпочали військову операцію в Афганістані та Іраку з метою повалення відповідно теократичного режиму і диктатури.

Теорія неоконсерваторів, з якого Джеб Буш відкрито черпає натхнення, заснована на ліберальному інтернаціоналізмі, геополітичній доктрині, започаткованій президентом США Вудро Вільсоном. Вона ж лежала в основі дій більшості наступних американських президентів, таких як Франклін Делано Рузвельт, Гаррі Трумен, Джон Фіцджеральд Кеннеді, Джиммі Картер, Рональд Рейган, Білл Клінтон і Джордж молодший і закликала Сполучені Штати сприяти розвитку демократії, свободи, миру і процвітання в усьому світі як засобу для забезпечення національної безпеки США.

З точки зору Анджея Дуди, відновлення відданості Сполучених Штатів питанням забезпечення безпеки в Європі робить можливим відновлення ролі Польщі як основного союзника США в рамках Європейського Союзу та провідної країни Міжмор'я, коаліції країн Центральної Європи в рамках Європейського Союзу.

Жодним чином не приховуючи цього під час своєї виборчої кампанії, А.Дуда прагне відновити дипломатичні ініціативи колишнього президента Польщі Леха Качинського, одного з найбільш далекоглядних глав держав Європи, які коли-небудь були.

Відразу ж після російської військової агресії в Грузії в 2008 році Лех Качинський закликав Польщу, Литву, Латвію, Естонію і Україну сформувати коаліцію для того, щоб стримувати подальшу ескалацію воєнних дій Росії проти України, країн Балтії і в кінцевому рахунку Польщі, як це де-факто відбувається в даний момент.

Крім того, Лех Качинський рішуче підтримав реалізацію захисного щита США в Центральній і Східній Європі, проекту, що включав розміщення ракет Patriot у Польщі та будівництво радіолокаційної станції в Чехії, які планувалися під час перебування на посаді президента Джорджа Буша-молодшого з метою захисту Європи від балістичних загроз.

Історична можливість для зміни

Враховуючи слабкість, яку демонструють Адміністрація Барака Обами демократа і президента США і Європейський Союз перед фактами російської воєнної агресії в Грузії і Криму, а також неодноразовими воєнними провокаціями російської армії в небі і на морях проти Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Фінляндії, Швеції, Данії і Великобританії, більша відданість Сполучених Штатів питанням безпеки, які пообіцяв Джеб Буш, може стати єдиною політичною ініціативою, яка може нарешті змусити В.Путіна зупинити його агресивну поведінку в Центральній і Східній Європі.

При цьому Джеб Буш, безумовно, може покластися не тільки на А.Дуду, але і на прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона. В якості першого голови уряду країни-члена Європейського Союзу, Кемерон направив солдат Великобританії в Україну, щоб навчити українську армію ефективно протистояти російському вторгненню.

Джеб Буш, Анджей Дуда та Девід Кемерон – це тріо молодих політиків з консервативною політичною орієнтацією, які могли б дійсно перезапустити НАТО і очолити як Сполучені Штати так і Європейський Союз у процесі підвищення їх військового потенціалу з метою ефективного стримування Путіна від воєнних дій.

Таким чином, Джеб Буш, Анджей Дуда та Девід Кемерон можуть увійти в історію як спадкоємці тандему Рейган-Тетчер і друга Джорджа Буша-молодшого – Леха Качинського, і почати нову еру, в якій Трансатлантичне співтовариство знову об'єдналося для забезпечення національної та воєнної безпеки держав-членів.

Маттео Каццулані

Стратегія ХХІ

@MatteoCazzulaniАналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів