Про зв'язок між агресією РФ в Азовському морі і "Північним потоком-2"

Агресивні дії Росії в районі Керченської протоки проти групи катерів ВМСУ потребують негайних та жорстких дій у відповідь, зазначає Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики "Стратегія XXI", на своїй сторінці у Фейсбук.  

Однак, вони мають бути асиметричними, оскільки Росія домінує в Чорному та Азовському морях у воєнному відношенні і тут навряд чи ми щось зможемо протиставити. 

Заклик до ЄС та урядів країн-членів посилити санкції проти РФ мають загальний характер. Він має бути конкретизований по больових точках Росії. Передусім, мова має вестись про припинення реалізації проектів газопроводів "Північний потік-2" та другої нитки "Турецького потоку". 

Нинішні події в Керченській протоці підтверджують тезу нашої спільної з фахівцями ВМС України публікації в новому числі журналу "Чорноморська безпека" щодо небезпечності проектів "потоків" як обгрунтування Росією подальшої необхідності нарощування своєї воєнної присутності на Балтиці та в Чорномор'ї після запуску їх в експлуатацію: 

"Спорудження мосту через Керченську протоку стало приводом для розширення Кремлем переліку завдань не тільки Чорноморському флоту, але й Повітряно-космічним силам, Росгвардії, ФСБ, розвідувальним організаціям РФ. Можна впевнено констатувати, що побудова «Північного потоку-2» на Балтиці та «Турецького потоку» на Чорному морі буде використана Росією для обґрунтування збільшення та урізноманітнення своєї військової присутності в акваторіях обох морів та на узбережжі. Привід – необхідність захисту стратегічно важливої морської інфраструктури, спільних і взаємовигідних російсько-німецьких, російсько-турецьких та російсько-болгарських відносин у торгівлі газом, а також нейтралізації загроз з боку НАТО, США, України, Польщі та країн Балтії, які, мовляв, готові вдатися до агресивних дій з метою блокування/знищення нової інфраструктури, появі якої вони активно протидіяли." 

Агресивні російські підходи відчули на собі нещодавно і у Фінляндії та Норвегії. Росія вдалася до прихованого використання засобів РЕБ, внаслідок чого сталися збої в роботі GPS-навігації на північних територіях обох країн, що межують з РФ. Норвезький фрегат, що брав участь в навчаннях НАТО в Баренцевому морі, внаслідок збоїв в навігаційній системі, зіштовхнувся з танкером та отримав серйозні пошкодження й мало не затонув. На іншому кінці світу, на Близькому Сході "раптом" ізраїльська система ПРО "Залізний купол" стала дірявою, причому якраз під час масованої атаки ракетами "Касам", до 85% яких раніше знищувалось після пуску. РосЗМІ відверто насміхаються над США та НАТО, які недооцінили яку "кузькіну мать" Москва може показати у відповідь на знищення російського літака-розвідника Ил-20 у Сирії.

Тепер - Чорне море, Керченська протока, Азов. Невипадково, що агресія проти катерів ВМСУ трапилася після чергових відвідин Путіним Криму. Очевидно, що Росія демонструє у силовий спосіб хто господар в Криму, на Азові та у Чорному морі. Настав час зупинити Росію спільними зусиллями. Однак, просто заклику до ЄС (який доволі безпорадний), НАТО та США недостатньо. Цілком резонно вимагаючи від спільників дій, а не висловлення занепокоєння, та спонукаючи їх до посилення санкцій, важливо самим показувати приклад. Отже, Київ офіційно має поставити вимогу до європейських партнерів, залучившись підтримкою США, припинити реалізацію проектів російських потоків. Якщо німцям хочеться "зберегти обличчя", то вони можуть запропонувати Росії "відкласти реалізацію на невизначений час".... 

Путінські іграшки для дорослих - газопроводи - може частково зламати й "Нафтогаз", якщо вдасться до арешту трубної продукції в портах Фінляндії, Швеції та Німеччини, яка тепер йде в роботу - укладається на дно Балтики. І "Нафтогаз" тут мав би показати приклад, адже "Газпром" так і не сплачує 2,5 млрд. доларів США за рішенням Стокгольмського арбітражу. 
Час для дипломатії заяв та нот, не підкріплених діями, минув.



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів