Автор: Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики "Стратегія XXI",
Cтаття написана в рамках проекту "Російський лобізм в Україні в контексті виборів 2019 року: джерела живлення, канали проникнення, механізми запобігання" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження"
Карта 1. Перекриті Росією райони Чорного моря за міжнародним приписом 0817/2019
Але якщо накласти мапу встановлених Росією заборонених зон на мапу маршрутів проходження підводних газопроводів "Блакитний потік" та "Турецький потік", то значною мірою вони співпадають. (див. Карта 1, 2).
Карта 2. Схема розміщення російських морських трубопроводів Турецький потік та Блакитний потік в Чорному морі
Сюди також ще слід додати мапу маршруту потенційного проекту White Stream, яким газ Каспію може потрапляти на ринок ЄС через Чорне море та Румунію. Хоча проект усе ще лишається гіпотетичним, але останнім часом він актуалізувався (див. Карту 3)
Карта 3. Схема проходження гіпотетичного маршруту White Stream в Чорному морі
(про це детальніше читайте в статті Роберта Катлера "Туркменський газ в Європі: незалежний погляд здалеку" в аналітичному часописі Чорноморська безпека 2 (34) 2019 , с. 55)
Усе це означає, що Росія готується до перетворення Чорного моря в Час "Ч" в зону власного тотального контролю під приводом нейтралізації загроз для стратегічно важливої для Росії, Туреччини, а також Болгарії енергетичної інфраструктури та недопущення реалізації конкурентних проектів. І це задумка не сьогоднішнього дня. В Росії до цього йдуть системно і послідовно, сполучаючи військову і енергетичну стратегії. Ось стаття 20-річної давнини з "Независимого военного обозрения" з промовистою назвою "Флот на страже "Голубого потока".
Фото 1. Стаття 20-річної давнини з "Независимого военного обозрения" з промовистою назвою "Флот на страже "Голубого потока".
З-поміж іншого йдеться про те, що "Россию вьідавливают из Мирового океана", "американские ВМС все более настойчиво осваивают Черноморский театр военньіх действий", "обеспечить безопасность єтой внешней морской топливной артерии (Blue Stream) может только Черноморский флот РФ".
Це було 20 років тому. А ось тепер Росія дає знати США та НАТО, що і вона може їх видавлювати, принаймі, з Чорного моря, яке вважає своїм озером.
Подібними діями сьогодні Кремль продовжує вивчати реакцію НАТО та передусім США на обмеження свободи судноплавства. Адже акт агресії проти української катерної групи в Чорному морі поблизу Керченської протоки 25 листопада 2018 року не привів до якихось серйозних наслідків для Росії. Більше того, вона вже другий місяць ігнорує рішення Морського Трибуналу ООН щодо повернення в Україну українських моряків та кораблів. І це їй сходить з рук. Тому у Кремлі вважають, що можна і необхідно рухатись далі. Як мінімум, за логікою Путіна, вони зможуть показати "Кузькіну мать" США та НАТО, як максимум, остаточно "завербувати" Туреччину та Болгарію - країни-члени НАТО, в союзники Росії у Чорному морі.
А тепер давайте зробимо проекцію на Балтійське море, де вже є один Nord Stream і будується другий. Де Польща хоче прокласти альтернативу - норвезький газ через Baltic Pipe. Росія на Балтиці діятиме за тим же шаблоном, що і зараз у Чорному морі. Під приводом захисту стратегічно важливих для Росії та Німеччини 4 газопроводів! Путінські газові та грошові потоки вже нейтралізували Німеччину як країну-члена НАТО. Що буде потім, коли North Stream 2 буде добудовано, неважко уявити.
Поступово Росія посилює Балтійський флот в рамках відповідної програми переозброєння до 2020 року. Російські ЗМІ з пафосом відзначали нещодавно, що Балтійський флот продовжує отримувати до свого складу нові бойові кораблі та судна забезпечення. Мовляв, якщо за період з 2000 по 2010 роки на флот надійшло лише 20 нових кораблів, то за період з 2010 по 2019 рік - 56 одиниць. Отже, динаміка нарощування сил російського флоту на Балтиці доволі промовиста і не потрібно мати іллюзій щодо подальших намірів і дій Кремля.
Тому, поки є час, Росію слід зупинити і на Балтиці, і в Чорному морі. Зупинивши Північний потік-2 через санкції проти компаній-підрядників, США вдасться відвернути негативний сценарій перетворення Балтики в російське озеро.