Eastring - декларація намірів замість дорожньої карти

Пропонуємо увазі наших читачів автентичний текст та український переклад «Спільної декларації зі сприяння об’єднанню існуючої інфраструктури постачання природного газу», підписаної 22 травня міністрами закордонних справ Болгарії, Румунії, Угорщини та Словаччини у Ризі в рамках саміту Східного партнерства.Завантажити український переклад.Нижче наводимо коментар експертів Центру глобалістики.

Документ, що планувався на підтримку проекту «Eastring», вийшов відверто слабкий. У тексті Спільної декларації його навіть не згадано. Також не згадано й Україну, хоча один з варіантів проходження траси проекту передбачає задіяння існуючої в західній частині країни газотранспортної інфраструктури.

Eastring route

 Україна – не член ЄС, то ж навряд чи могла б бути стороною, що підписала декларацію. Однак, потенційно учасники проекту могли б висловити пропозицію Україні щодо залучення до проекту. Цього не відбулось. Ймовірно, як з причини  аморфності позицій усіх 4 країн-підписантів, так і з-за відсутності активності української сторони, яка за півроку дискусій навколо Eastringтак і не сформулювала свого ставлення до цього проекту на офіційному рівні.

Аморфність прийнятої декларацію свідчить про те, що кожна із сторін не є самостійною у прийнятті рішення. Угорщина діє як агент «Газпрому», одночасно підтримуючи проект «Тесла», який є продовженням «Турецького потоку» по території Європи. Болгарія та Словаччина діють з оглядкою на Москву. Румунія не є плеймейкером. Росії не подобається активність Словаччини, і вона намагається дискредитувати зусилля Братислави по проштовхуванню Eastring. Публікація в «КоммерсантЪ» за 22 травня 2015 року «Братислава ищет пути в обход Украины. Словакия расширит мощности для газа из Nord Stream» //www.kommersant.ru/doc/2730428 покликана показати подвійну гру Словаччини у відносинах з Україною. За оцінкою словацьких джерел, наведене у статті є пересмикуванням того факту, що Чехія та Словаччина планують збільшити пропускну здатність ГТС у напрямку Центрально-Європейського газового хабу в австрійському Баумгартені. Подібний підхід відповідає як процесу створення країнами Вишеградської групи коридору Північ – Південь від польського СПГ-терміналу у Свіноуйсце до хорватського на о-ві Крк, так і вписується в концепцію інтеграції ринків газу Австрії, Чехії та Словаччини, що поступово втілюється сторонами в рамках загального процесу створення регіональних газоторговельних зон ЄС. Це підтверджується і заявою на корпоративною рівні словацької  Eustream: //www.eustream.sk/en_media/en_news/eustream-proposes-the-gas-market-integration-concept-for-the-central-europe-region

 Враховуючи наявність певного недовір’я у стосунках між Україною та Словаччиною у газовій сфері, означені пропагандистські зусилля з боку Росії спрямовані на його поглиблення. За описаних обставин, Україні та Словаччині було б доцільним ініціювати створення тристоронньої Робочої групи з питань енергетичного співробітництва за участі Європейської Комісії. Ця пропозиція була озвучена на Першому українсько-словацькому форумі, на якому обговорювалися і питання газотранспортного співробітництва. Настав час діяти.   



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів