Михайло Гончар: небажання Німеччини заморозити «Північний потік-2» вже призвело до розколу НАТО і ЄС

Сполучені Штати переходять від тактики погроз і попереджень до фази практичного впровадження санкцій проти компаній, що беруть участь у спорудженні газопроводу «Північний потік-2». Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар. 

На думку експерта, розсилка офіційних листів-попереджень компаніям-підрядникам будівництва «Північного потоку-2» через дипломатичне представництво США у Німеччині, свідчить про те, що процес введення американських санкцій перейшов у практичну площину.

"З моменту підписання Дональдом Трампом закону про введення санкцій проти Росії 2 серпня 2017 року, Вашингтон неодноразово намагався вмовити європейців припинити будівництво газопроводу. Тривалий час США намагалися переконати німців, як головних промоутерів «Північного потоку-2», в тому, що цей проект не просто недоцільний та не відповідає інтересам ЄС, але і небезпечний. Такі підходи США абсолютно обґрунтовані, адже газопроводу ще немає, а в трансатлантичному і європейському форматах уже відбувся розкол. Отже, США після сеансу «терапії», переходять до сеансу «хірургії».

Експерт не виключив, що німецькі компанії, які будують одіозний газопровід, можуть відмовитися від участі в проекті, оскільки американські санкції не дозволять їм реалізовувати інші вигідні контракти.

««Газпром» технічно і технологічно не здатен самостійно побудувати «Північний потік-2». Тому росіяни підписали контракт з кількома сотнями підрядників та субпідрядників, які монтують і укладають трубу на дно Балтійського моря. Таких компаній у світі небагато і вони мають чимало інших рідкісних замовлень на спорудження підводних нафтогазових магістралей на промислових майданчиках країн ЄС. Усвідомлюючи, що санкції США можуть нашкодити їхнім інтересам, ці компанії можуть припинити спорудження «Північного потоку-2», аби не втратити бізнес в інших проектах. Потрапляння до «чорного списку» США невигідне, адже пізніше з нього дуже важко вибиратися»

Михайло Гончар також переконаний, що компанії-підрядники можуть продовжити будувати газопровід за умови виплати їм компенсацій. Однак, за словами експерта, такі компенсації можуть стати мільярдними і уряд Німеччини не зацікавлений їх виплачувати. Крім того, окремі німецькі чиновники і політики вбачають у проекті власний комерційний інтерес, що підживлює приховану корупцію. Саме цей фактор, на думку аналітика, загрожує європейській та євроатлантичній єдності перед загрозою Кремля.

«Північний потік-2» – магістральний газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною понад 1224 км. Є розширенням нині діючого «Північного потоку». Після запуску другої черги запланована пропускна здатність двох ниток становитиме 55 млрд м³ газу на рік.

Україна виступає проти спорудження магістралі, оскільки побоюється втратити транзит російського газу власною газотранспортною системою. Однак Німеччина і низка європейських країн надали дозволи на будівництво газопроводу, оскільки не знаходять юридичних підстав для зупинки його спорудження, а також вбачають у проекті власний комерційний інтерес.

Раніше канцлер ФРН Ангела Меркель розглядала газопровід «Північний потік-2» не так критично, як офіційний Київ. Однак після збройного нападу і захоплення Росією українських кораблів поблизу Керченської протоки, фракція Меркель у Бундестазі конастатувала, що Росія може використовувати «Північний потік-2» для дестабілізації України, а також розколює Європу і трансатлантичних партнерів.

У Держдепартаменті США сподіваються, що країни ЄС відмовляться від будівництва скандального газопроводу на тлі відкритої агресії Росії у Чорному морі та небажання Кремля вести прямі переговори з Україною. Посол США у Німеччині Річард Гренелл уже попередив німецькі компанії про імовірність введення санкцій через їх участь у будівництві газопроводу «Північний потік-2». Він пояснив це ризиками широкомасштабного вторгнення Росії на територію України, а також підривом безпеки у Європі.

Однак міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас заявив, що відмова Берліна від газопроводу «Північний потік-2», не призведе до його зупинки і послабить аргументацію необхідності поставок російського газу через територію України. За його словами, Росія буде відстоювати необхідність спорудження газопроводу навіть у випадку виходу з проекту німецьких компаній.

Джерело: UAnews

 



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів