Польський президент має унікальну можливість збільшити безпеку Євроатлантичної спільноти

Варшава - Маттео Каццулані, асоційований експерт Центру глобалістики «Стратегія XXI» заявив в коментарі для Polskie Radio 24, що приведення до присяги президента Польщі Анджея Дуди може стати поворотним моментом для Польщі та Європи, оскільки президент Дуда спільно з британським прем'єр-міністром Давидом Кемероном тепер можуть наполягати на більшій проатлантичній орієнтації в рамках Європейського союзу з метою зміцнення як зв'язків із Сполученими Штатами і НАТО, так і їх присутності у Центральній

Каццулані під час інтерв'ю українській редакції Польського національного радіомовлення Польське радіо 24 також високо оцінив проект президента Дуди із становлення Польщі як адвоката в Європейському Союзі держав Центральної та Східної Європи. Це справді амбітна мета, яка, відповідно до оцінок Каццулані, необхідна для збалансування франко-німецької осі, що фактично управляє Європою в даний час.

У випадку успіху проект Дуди з перетворення Польщі на провідну країну Центральної і Східної Європи може нарешті підвищити значимість регіону в рамках Європейського Союзу. До сьогодні Польща та інші країни Центральної і Східної Європи часто розглядаються в якості членів "нижчого класу" Європейського Союзу з сторони країн Єврозони. Крім того, зобов'язання Дуди і Кемерона сприяти зміцненню зв'язків з Сполученими Штатами і більшій присутності НАТО в Центральній і Східній Європі може кардинально підвищити безпеку всього Трансатлантичного співтовариства, що не змогли забезпечити ні Президент Єврокомісії Юнкер, ні верховний представник Європейського Союзу з закордонних справ і політики безпеки Могеріні", сказав пан Каццулані.

Польща буде особливо опікуватися східним напрямком закордонної політики. Вже тепер Дуда наголошує, що має амбіції брати участь у переговорах на тему ситуації в Україні поряд з Францією та Німеччиною. Польща є членом НАТО та ЄС, важливим гравцем у відносинах Заходу з Україною, Варшаву несправедливо обійшли в процесі створення Нормандського формату, і Дуда хоче це виправити.

У зв’язку зі зростанням загрози з боку Росії, Дуда хоче, аби на терені Польщі та країн Балтії з’явилися постійні бази НАТО. Щоправда, наразі керівництво Альянсу не готове відповісти «так» новому польському очільнику. На думку Каццулані, Дуда краще від Коморовського радитиме собі з політикою безпеки й краще розігруватиме карту співробітництва з США. Експерт підкреслює, що новий президент Польщі у питаннях зовнішньої політики та оборони більше орієнтуватиметься на Вашингтон, ніж на Берлін та Париж. «Це дає йому шанс стати Камероном сходу Європи», - говорить наш співрозмовник:

 

- Дуда є подібним до Девіда Камерона з двох точок зору. По-перше, так само як британський прем’єр, Дуда є сучасним європейським консерватором, отже він є правим політиком, який проте розуміє рацію лібералів, і не буде таким закостенілим, як лідер Права і справедливості Ярослав Качинський. По-друге, Дуда має подібні до Камерона погляди на європейську політику, він також міцно переконаний, що ЄС потребує зміни правил гри. Сьогодні нам потрібна не Європа Ціпраса, а Європа, в якій національні парламенти мають більше компетенцій, і в питаннях безпеки орієнтуватимуться не на франко-німецький тандем, а на трансатлантичне співробітництво.



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів