Сполучені Штати мають стати більш дружніми до Європи та України

Рішення колишньої Держсекретаря Хілларі Клінтон брати участь в попередніх виборах – праймериз Демократичної партії відкриває шлях для кандидата, який виступає за більш активну роль Вашингтону в Центрально-Східній Європі. Найбільш впливові кандидати від Республіканської партії, колишній губернатор штату Флорида Джеб Буш та сенатор Марко Рубіо, висловлюють критику політиці президента Обами, спрямованої на умиротворення Росії.

Більше немає місця для країни зацікавленої лише в проблемах західної півкулі та байдужої до всього, що відбувається в Європі, на її місці має бути світова супердержава прихильна до збереження цінностей західної цивілізації в Центрально-Східній Європі і на Кавказі. Такий сценарій може розгорнутися в США після наступних президентських виборів, якщо отримає перемогу один з кандидатів, які виступають на захист більш активної ролі США у збереженні демократичних цінностей, свобод та прав людини в Європі, що дедалі більше здається ймовірним.

В неділю, 12 квітня Хілларі Клінтон, колишня держсекретар США, перша леді і сенатор штату Нью-Йорк, офіційно підтвердила свої наміри балотуватися на пост президента США від Демократичної партії. Наміри пані Клінтон, яка будучи центристським демократом вже брала участь в передвиборних перегонах Демократичної партії США, хоча й невдало у 2008 році, самі по собі не є новиною, адже чутки про висування її кандидатури ходять ще з того часу, коли вона залишила Державний департамент у 2013-му.

Пані Клінтон, будучи лідером праймеріз Демократичної партії та ймовірним переможцем наступних президентських виборів, згідно з результатами найбільш поважних опитувань, представляє пул демократів, які кілька разів намагалися чинити тиск на президента Барака Обаму, ліберального демократа, щоб змусити його вдатися до більш різкої та сильної зовнішньої політики в Європі та на Близькому Сході, в питаннях Ірану, Сирії, ІДІЛ та України.

Зокрема пані Клінтон, зазначила свою глибоку стурбованість питанням війни Росії в Україні. Вона публічно звернулася до адміністрації президента із вимогою визнати, що поведінка російського президента В. Путіна в Центральній та Східній Європі порушує не лише територіальну цілісність традиційних союзників США в регіоні, України та Грузії, а й загрожує національній безпеці членів НАТО, зокрема Польщі, Литви, Латвії, Естонії та Румунії.

Під час публічного заходу в Лос-Анджелесі, пані Клінтон зазначила, що рішення президента Путіна окупувати мультинаціональний Крим під приводом захисту російськомовного населення після повалення автократичного режиму московської маріонетки Януковича, можна порівняти із рішенням Гітлера окупувати Австрію, Чехію та Польщу напередодні Другої світової війни. 

Під час приватної бесіди із мером Лондона, Борисом Джонсоном, пані Клінтон нарікала на слабкість лідерів ЄС у ставленні до Путіна. В ході заходу, пані Клінтон висловила повне розчарування браком негайної реакції європейських лідерів в питанні війни, яку веде Путін у Центрально-Східній Європі, зокрема після того, як у російському політикумі пролунали заклики до подальшої військової інтервенції з метою захисту російських меншин в країнах-членах НАТО, таких як Латвія.

Будучи очільником Державного департаменту США за часів першої адміністрації Обами вона частково несе відповідальність за згасання інтересу зі сторони Сполучених Штатів до Європи, перенесення адміністрацією фокусу уваги у зовнішній політиці з Європи та Близького Сходу на регіон АТР та американський континент. В разі обрання її президентом, очікується, що Клінтон привнесе розрив послідовності американської зовнішньої політики шляхом відродження важливої ролі США в Центральній та Східній Європі.

Джеб Буш, який поки що не підтвердив свої наміри брати участь у праймеріз Республіканської партії, виступив із промовою на відомій Чиказькій раді з глобальних питань, в якій він закликав адміністрацію президента надати Україні більше військової підтримки за для протистояння російській агресії та збереження територіальної цілісності, яку Росія порушила, окупувавши Крим та Східну Україну.

На додаток до Джеба Буша, сенатор штату Флорида, Марк Рубіо, який підтвердив свою участь у праймериз Республіканської партії в понеділок 13 квітня ц.р., засвідчив свою сильну позицію стосовно російської військової агресії в Україні та закликав Сполучені Штати негайно покласти край політиці зближення з Путіним. За словами сенатора Рубіо, перезавантаження відносин із Москвою здійснене президентом Обамою з перших місяців його обрання на посаду президента у 2009 році базується на хибній думці, що Росія може стати чесним та надійним партнером США на світовій арені.

Зокрема Рубіо закликав президента Обаму публічно визнати поведінку Путіна в Центрально-Східній Європі військовим вторгненням в Україну. На додаток, він закликав Обаму визнати що сила мускулів, а не «м’яка дипломатія», є єдиним способом поводження із тиранами на кшталт Путіна.

 Кандидатура сенатора Рубіо, відносно молодого політика, який сміливо вирішив зазіхнути на пост президента та посперечатися за це місце із республіканським лідером Джебом Бушем, заслуговує більшої уваги. За даними останніх передвиборних опитувань, сенатор Рубіо має шанси випередити Джеба Буша на праймеріз Республіканської партії у Флориді, у рідному штаті обох кандидатів.

 В тому випадку, якщо йому пощастить стати єдиним кандидатом від Республіканської партії, він має шанси перемогти і у двобої із Клінтон у штаті Флорида під час президентських виборів, за даними останнього опитування Mason-DixonPolling & Research.

 За результатами даного опитування, протистояння Марко Рубіо – Джеб Буш може призвести до повторення ситуації 2008-го року, коли Обама на праймеріз Демократичної партії, будучи сенатором Іллінойсу, отримав перемогу над Хілларі Клінтон, тогочасною лідеркою, яку підтримував весь демократичний істеблішмент.

 

Ліберальні демократи та лібертаріанці підтримують ізоляціонізм

 

На додаток до Клінтон, Буша та Рубіо, інші кандидати або потенційні учасники перегонів від Демократичної та Республіканської партії відкрито підтримують ідею необхідності більшого залучення США в Центральній та Східній Європі.

 З боку демократів, віце-президент Джо Байден, будучи ліберальним демократом від штату Делавер, який ймовірно буде брати участь у праймеріз Демократичної партії, був особою, якій Обама, де-факто, делегував функцію управління європейською політикою Сполучених Штатів. До того ж, саме віце-президент Байден, а не президент Обама, літав в Європу та тиснув руки представникам України та заспокоював союзників НАТО у Центральній та Східній Європі, коли Росія розв’язала військовий конфлікт з Україною.

 Щодо республіканців, Тед Круз, сенатор від штату Техас, який вже підтвердив свою участь у праймеріз Республіканської партії, критикував підходи президента Обами до «української кризи», висловивши думку,  що адміністрація президента має вдатися до більш жорстких дій та підтримати оборонну здатність України проти путінської військової агресії. Сенатор Круз, закликав Обаму надати оборонну зброю українській армії та надати можливість українцям захищати себе від військової агресії.

 Більшість кандидатів на президентських праймеріз погоджуються із необхідністю покласти край закордонній політиці Обами, якого як республіканці так і демократи вважають відповідальним за послаблення іміджу Сполучених Штатів у світі. Тим не менше кілька учасників гонки захищають ідею настання для Вашингтону ери відстороненості від глобальних проблем, або ери ізоляціонізму.

 Сенатори Елізабет Уоррен від штату Массачусетс та Берні Сандерс від штату Вермонт, а також колишній губернатор штату Меріленд Мартін О’Маллі є потенційними кандидатами від ліберального крила Демократичної партії, які виступають за менше залучення США в глобальні питання.

 Рон Пол, представник лібертаріанського Руху чаювання, внутрішнього утворення в межах Республіканської партії, вважає себе прихильником позиції невтручання, в той час як представники всіх партій США відкрито критикують Путіна за порушення міжнародного права інтервенцією в Україну.

 За результатами останніх опитувань, кандидати, що є прихильниками ізоляціонізму, представники крайніх сегментів як Демократичної так і Республіканської партій, скоріш за все не отримають схвалення своїх партій на участь у президентській гонці.

 Насправді, наступні президентські вибори однозначно будуть мати результатом протистояння двох кандидатів, які отримають підтримку поміркованого електорату, адже президент Обама проводив незбалансовану політику, заграючи із крайнім лівим електоратом за останні вісім років його адміністрації. 

Маттео Каццулані,

Аналітик з енергетичних питань трансатлантичного регіону, Центральної і Східної Європи.



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів