Газпром – єдина зацікавлена сторона, яка заперечує встановлення стандартних ринкових відносин між операторами ГТС України і Польщі

ПАТ «Газпром» відмовляється виконувати європейські правила, які передбачається запровадити у пунктах з’єднання української та польської ГТС — про це повідомляє Департамент з корпоративних комунікацій Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». При цьому російська сторона посилається на умови діючого контракту щодо транзиту газу між НАК «Нафтогаз України» та Газпромом. 

В той же час, відповідно до Регламенту ЄС 2015/703 від 30 квітня 2015 року контракт між двома господарюючими суб’єктами ринку не може бути перешкодою для впровадження європейського законодавства на пунктах з’єднання української та польської ГТС.

Газпром надіслав свою відмову в рамках консультацій, які оператори ГТС України та Польщі, ПАТ «Укртрансгаз» та GAZ-SYSTEM S.A., проводили з учасниками ринку щодо угоди про взаємодію для точки з’єднання ГТС України та Польщі Германовичі/Дроздовичі. Закладені в цій угоді принципи співробітництва та взаємодії між операторами ГТС повністю відповідають сучасним європейським практикам та Регламенту ЄС 2015/ про створення кодексу мережі щодо взаємодії та правила обміну інформацією.

Після отримання заперечень Газпрому Укртрансгаз та GAZ-SYSTEM S.A. планують звернутись до національних регуляторів та антимонопольних органів двох країн. Метою звернень стане отримання роз’яснень щодо наступних дій, а також ініціювання перевірки чи створюють дії Газпрому загрози та додаткові бар’єри для розвитку конкуренції на ринках газу України та Польщі.

На сьогодні газ, протранспортований територією України, передається не суміжним операторам східноєвропейських газових мереж, а дочірній компанії Газпрому – ТОВ «Газпром Експорт». Така модель унеможливлює пряме співробітництво Укртрансгазу з європейськими операторами. 

У 2014 – 2015 роках Укртрансгаз підписав прямі угоди про співробітництво з операторами ГТС Словаччини, Польші та Угорщини щодо декількох нових маршрутів, по яким наразі відбувається імпорт газу в Україну: ГВС «Будінце» (Словаччина), ГВС «Германовичі» (Польща) та ГВС «Берегдароц» (Угорщина). Але через позицію Газпрому Укртрансгаз досі не може підписати аналогічні прямі угоди по іншим пунктам пропуску газу.

 



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів