Путінські війни у Східній Європі: пост-кримська реальність

19 березня 2019 року у Києві, Центр глобалістики «Стратегія ХХІ» і Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, у партнерстві та за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, провели міжнародну конференцію «Путінські війни у Східній Європі: пост-кримська реальність». Наслідки російської окупації Криму та агресії Росії проти України для європейської безпеки, сучасна ситуація в країнах Східної Європи та нові гібридні загрози для них, а також можливі шляхи протидії російській

Дискусію відкрили Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко, ректор Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського Володимир Казарін, керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауманн і президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

 Ганна Гопко відзначила важливість прогнозування наступних дій Росії як проти України, так і в цілому у Східній Європі, актуалізувала питання небезпеки будівництва «Північного потоку-2» та наголосила на важливості збереження європейського і євроатлантичного курсу України після цьогорічних виборів. Вона резюмувала свій виступ такими словами: «Борячись за повернення Донбасу і Криму, ми боремось за європейську безпекову архітектуру».

Володимир Казарін звернув увагу на завойовницьку політику Росії щодо окупованого нею Криму, яку підтвердив президент РФ В. Путін під час свого виступу 18 березня в окупованому Сімферополі, та висловив впевненість, що Крим повернеться в Україну, для чого усім потрібно докласти багато зусиль.

Габріеле Бауманн зазначила, що у Німеччині недооцінюється загальна картина та геополітична загроза, що походить із Росії, оскільки німецький політикум все ще великою мірою доброзичливо налаштований до Росії, а багато політиків, особливо старшого віку, все ще перебувають у полоні мислення ери Горбачова та Путіна початку 2000-х років. Між тим, за її словами, російська атака проти українських кораблів у листопаді 2018 року змусила Європу по іншому поглянути на політику Росії.

Михайло Гончар представив підготовлену Центром глобалістики «Стратегія ХХІ» за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні аналітичну записку «Співробітництво Україна-ЄС-НАТО з протидії гібридним загрозам у кібер-сфері» (лінк). Він наголосив, що Росія продовжує політику «збирання земель, та проаналізував останні меседжі помічника російського президента В. Суркова і начальника ГШ ЗС РФ В. Герасимова у порівнянні з 2013-2014 роками. Він відзначив, що воєнно-політичне керівництво Росії стало більше використовувати термінологію часів «холодної війни», а мілітаристська риторика переважає в офіційних документах РФ, спрямованих на подальшу експансію. «Маски скинуті, але не всім це зрозуміло у Європі,» - резюмував М. Гончар (слайд - 1).

 

DSC 0017s

 

Під час першої дискусійної панелі «Гібридні загрози пост-кримської політики РФ для нових незалежних держав» виступили Ескендер Барієв, член Меджлісу кримськотатарського народу, Росіан Васілой, експерт Інституту розвитку та соціальних ініціатив Viitorul з Молдови, Андрей Паротніков, Керівник аналітичного проекту «Belarus Security Blog», Ігор Тодоров, Професор Ужгородського національного університету, Лідія Смола,  Професор НТУУ «КПІ», політичний аналітик (слайд - 2). Модерував дискусію Олександр Хара, заступник голови правління Інституту стратегічних чорноморських досліджень. Спікери зосередились на гібридних загрозах пост-кримської політики Росії, особливостях нового етапу гібридної війни РФ, веденні інформаційних заходів проти України, ситуації в Білорусі в контексті намірів РФ з розширення впливу на Мінськ, результатах парламентських виборів в Молдові та процесі врегулювання Придністровського конфлікту, проблемах кримськотатарського народу в окупованому Криму, відображенню кримського питання в передвиборчих програмах кандидатів в президенти України.

 

DSC 0051s

 

Доповідачами другої дискусійної панелі «Силовий аспект російської політики в Криму» стали Ігор Кабаненко, президент Української агенції з передових наукових розробок, Марк Войджер, старший лектор з питань Росії і Східної Європи Департаменту політичних та стратегічних досліджень Балтійського оборонного коледжу (слайд - 3), Андрій Риженко, капітан 1-го рангу  ВМС ЗС України (слайд - 4), та Михайло Самусь, заступник директору Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння. Модерувала дискусію Оксана Іщук, керівник програм з міжнародної комунікації та стратегічних комунікацій Центру глобалістики «Стратегія ХХІ». Були обговорені питання оперативно-стратегічної обстановки в Азово-Чорноморському регіоні, російська стратегія обмеження доступу до Чорного моря шляхом нарощування власної військової присутності та розміщення в Криму новітніх зразків озброєнь, прогнози щодо подальшого розгортання ситуації та можлива стратегія України в умовах, що склалися. Окрема увага була приділена поняттю правовійни (lawfare) – викривленій інтерпретації міжнародного права Росією, експлуатація якої набирає обертів і потребує створення спеціальних груп з її вивчення та протидії. 

 

DSC 0079s

 

У ході третьої дискусійної панелі «Регіональні особливості гібридної агресії РФ» спікерами стали Григорій Перепелиця (слайд 4а), директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, Венціслав Буїч, директор ГО «Сербсько-Євро-Атлантичне Співробітництво» (слайд - 5), Владімір Барбашов, громадський експерт у сфері інформаційних війн (слайд - 6), Ян Шір, доцент Департаменту досліджень Росії і Східної Європи Інституту міжнародних досліджень та Факультету соціальних наук Карлів університету, і Наталя Іщенко, заступник директора Інституту світової політики. Модерував дискусію Віталій Мартинюк, в.о. виконавчого директора – керівник міжнародних програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ». Доповідачі зосередились на природі гібридної війни РФ у Східній Європі, регіональних особливостях російської агресії в різних частинах Східної, Центральної і Південно-Східної Європи, механізмах і технологіях ведення інформаційної війни з поширенням пропаганди, використанні Кремлем історичних та інших наративів для впровадження своєї політики, інформаційних меседжах Кремля російському населенню, впливах Росії на політикум та суспільство Білорусі, Чехії, Сербії та інших країн Балканського регіону.   

 

DSC 0126s

 

Четверта панель була присвячена темі гуманітарних інструментів на наслідків гібридної агресії РФ. В якості спікерів виступили Лана Самохвалова, оглядач «Укрінформ», Владика Климент, Архієпископ Сімферопольський і Кримський, Євгенія Горюнова, доцент Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського (слайд - 7), Юрій Теміров, декан історичного факультету Донецького національного університету ім. Василя Стуса, модератором виступив Андрій Кулаков, програмний директор ГО «Інтерньюз Україна». Під час дискусійної панелі були висвітлені тема довготривалої експлуатації російськими спецслужбами релігії, поточної ситуації навколо парафій Православної церкви України в Криму, загальнополітичної ситуації в країні та в середовищі вірян після визнання автокефалії Української Помісної православної церкви. Друга частина панелі була присвячена використанню освіти та культури в якості інструментів інформаційної війни на окупованих територіях Донецької та Луганської області та в Криму. Були обговорені питання утисків україномовного населення, ліквідація програм вивчення української мови в Криму та на Донбасі, факти викладання викривленої інтерпретації історії України, мілітаристське виховання дітей, примусове залучення дітей до мітингів та парадів. 

Підсумовуючи дискусію, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар резюмував: «Агресивність Росії наростає не тому, що вона сильна, а тому, що Захід слабкий і деконсолідований. Санкції гальмують експансію Росії, але не зупиняють її. Росія у своїй глобальній гібресії діє багато у чому зсередини – зсередини України, зсередини ЄС, зсередини США». Він наголосив, що тільки об’єднаними зусиллями з використанням інструментарію асиметричних дій ззовні можна діяти проти путінського режиму та зсередини Росії.

 



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів