Заява Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства до Ради Європи

Центр глобалістики "Стратегія ХХІ" у співпраці з Наталією Беліцер (Інститут Демократії імені Пилипа Орлика) та у координації з КК ЦНП ФГС СхП підготував проект заяви Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, яка була схвалена 4 жовтня 2018 р., із закликаом до Ради Європи та Парламентської асамблеї Ради Європи звернути увагу на ситуацію з українськими політичними в’язнями, що утримуються в російських в'язницях, а також на територіях, окупованих Російською Федерацією

Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП) хотів би привернути увагу до проблеми українських політичних в’язнів, що наразі утримуються в російських в'язницях, а також на територіях, окупованих Російською Федерацією. Беручи до уваги війну проти України, яку веде Російська Федерація, та інші порушення міжнародного права, які чинить Росія, ми повторюємо свій заклик, озвучений в заяві Керівного комітету ФГС СхП від 14 вересня 2018 р. до всіх членів Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) не погоджуватись на жодні компроміси, які б дозволили російській делегації уникнути санкцій та повернутися до ПАРЄ.

Від лютого 2014 року, коли розпочалася окупація Криму, російська агресія на території України спричинила масові порушення фундаментальних прав людини, численні злочини проти мирного населення. Передусім - незаконні позбавлення волі та викрадення, що часто супроводжуються катуваннями, жорстоким поводженням, порушенням права на справедливий суд, а також депортацією та видворенням з Криму та інші порушення. 

Такі дії Росії були засуджені міжнародною спільнотою шляхом запровадження санкцій проти Російської Федерації та прийняття відповідних міжнародно-правових документів, зокрема, Резолюції ГА ООН 68/262 щодо територіальної цілісності України (березень 2014 р.), та резолюцій щодо дотримання прав людини в окупованому Криму (71/205 від 20 грудня 2016 р., а також 72/190 від 19 грудня 2017 р.). Ми вдячні Парламентській Асамблеї Ради Європи за постійну увагу до проблематики порушення прав людини та незаконного утримання українських політичних в’язнів, які перебувають в Росії та окупованому Криму. 

Переговори у Мінському форматі, які тривають із лютого 2015 року, дозволяють обговорювати питання щодо умов тримання та звільнення тільки однієї із перелічених груп незаконно утримуваних осіб - тих, що перебувають на непідконтрольних Україні територіях Луганської та Донецької областей. Доля ж тих із громадян України, які незаконно, з політичних мотивів переслідуються в Криму та на території Росії, в рамках Мінську не порушується та не обговорюється. А якщо зачіпається - то неефективно, бо ніяких наслідків заяви з боку України не спричиняють. Таким чином, жодного майданчика, який би дозволяв обговорювати питання незаконно позбавлених волі в Криму та Росії громадян України - не існує. Незаконно утримувані Росією громадяни України фактично стають заручниками та інструментом шантажу для РФ в будь-яких перемовинах.

Тим часом, на сьогоднішній день більше 100 українців досі утримуються в заручниках на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Ідентифіковано 68 громадян України, які переслідуються за політичними мотивами в Криму та Росії. Стан здоров’я кількох із фігурантів політичних справ викликає серйозне занепокоєння або навіть є катастрофічним: зокрема, Олега Сенцова, Станіслава Клиха, Бекіра Дегерменджи, Павла Гриба, Асана Чапуха. Існують численні свідчення брутальних порушень РФ як державою-окупантом положень 4-ї Женевської Конвенції 1949 року, яка є основою міжнародного гуманітарного права, дотримуватися якого зобов’язана Росія як сторона Конвенції (зокрема Статтей 47, 49, 51, 55, 70 та інших).

У зв’язку з цим Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства звертається до Парламентської Асамблеї Ради Європи з проханням усіма можливими легітимними засобами натиснути на Росію з вимогою задовольнити вимогу Олега Сенцова та відпустити на волю всіх українських громадян, яких утримують у російських в’язницях через політичні звинувачення, включно з самим О.Сенцовим. До виконання цих умов відновлення повноцінної участі Російської Федерації в роботі ПАРЄ є нелогічним і неприпустимим.

 

Члени Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів