А.Чубик: Про наслідки вибуху газопроводу на Полтавщині

17 червня на ділянці газопроводу Уренгой - Помари - Ужгород у Лохвицькому районі Полтавської області стався вибух. Андрій Чубик, експерт з питань енергетики, виконавчий директор Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" в інтрев'ю для Eспрессо.TV коментує дану подію.

Сьогодні на ділянці газопроводу Уренгой - Помари - Ужгород у Лохвицькому районі Полтавської області прогримів вибух. За словами очевидців, полум'я піднялося на висоту близько 200 метрів. Місцеві мешканці впевнені, що газопровід сам вибухнути не міг. Скоріш за все це теракт. Прокоментуйте, чи матиме це якісь наслідки для нашої країни?

- Тут є дуже висока ймовірність, що це міг бути теракт. Адже буквально за день до того, була заява одного з  російських очільників про те, що Росія не гарантує безпеку постачання газу через східну частину України. Полтавська область одна з найближчих областей до зони конфлікту. Не виключено, що це була спланована акція  для того, щоб показати ненадійність транзиту через Україну. Можливо цей крок був зумовлений тим, що Україна гарантувала транзит газу через Україну перед своїми європейськими партнерами і пообіцяла, що припинення  постачання в Україну жодним чином не вплине на те, як вони будуть отримувати свій газ. Таким чином, можливо російські диверсанти, а я думаю, що це була спеціальна команда, перейшли до другої фази, яка включає фізичне знищення інфраструктури для того, щоб об’єктивно унеможливити постачання газу через Україну.

Щодо наслідків, я думаю, що ми вже в найближчі години  почуємо величезну істерику в російських мас-медіа, що українська ГТС ненадійна, що її халатно експлуатують  і інші видумки, на які гаразді їхні медійники. Але Україні потрібно зараз максимально  швидко провести розслідування. Бажано запросити європейських фахівців і, якщо це дійсно був теракт,  на місці показати, що це таке.

- Скажіть, а чи не буде дискредитацією для України визнати, що ми допустили теракт в себе на території?

- Цього не треба боятися, треба чесно визнавати свої можливості. Навіть США допустили страшну катастрофу в себе на своїй території. Треба сказати, так, є така проблема, ми про неї знаємо, ми працюємо. Але враховуючи, що в Україні зараз діють тисячі, якщо не десятки тисяч найманців, причому високопрофесійних, спеціально навчених з досвідом і без моральних якостей, то тут говорити про те, що ми винуваті і втратили обличчя, це неправильно.

- Якщо, припустимо, це був серйозний вибух,  то чи вплине це на плани по реверсу газу з Європи?

- Ні.  Якщо вибух оперативно був локалізований, а газопотік переключений на інші гілки, то газопостачання оперативно буде відновлено. І на виході європейці нічого не відчують.

За матеріалами Еспрессо.ТV