Через газову загрозу Росії в ЄС з'явились два уповноважених з енергетики

У виконавчому органі Євросоюзу створена нова посада - заступник голови Єврокомісії з енергетичного союзу (з англ. Vice-President for Energy Union). 

Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер оголосив про розподіл портфелів. Той факт, що новий склад органу виконавчої влади ЄС приділятиме особливу увагу енергетичним питанням, відбився в появі нової посади - заступника глави Єврокомісії з Енергетичного союзу. Його займе 44-річна Оленка Братушек зі Словенії. Вона координуватиме роботу кількох єврокомісарів, в тому числі і єврокомісара з енергетики та кліматичних змін, пише "Ділова столиця".

bratusekcanete

Зліва - Альонка Братушек (Alenka Bratušek), заступник голови Єврокомісії з Енергетичного союзу, справа - Мігель Аріас Каньєте (Miguel Arias Cañete), єврокомісар з питань клімтичних змін та енергетики.

"Нова структура Єврокомісії говорить про те, що Євросоюз готовий звернути увагу на ідею екс-прем'єра Польщі, глави Ради ЄС Дональда Туска про створення енергетичного союзу, що дозволить країнам ЄС перейти від самостійної закупівлі газу до консолідованої. Раніше це питання відкладали, щоб не дражнити Росію. Але газова криза стимулює Євросоюз до енергетичної солідарності ", - заявив виданню директор енергетичних програм аналітичного центру Номос Михайло Гончар. 

Питаннями енергетики та кліматичних змін в Єврокомісії займатиметься 64-річний Мігель Аріас Каньєте з Іспанії. Він змінить на цій посаді німця Гюнтера Еттінгера, який є представником команди Ангели Меркель. Колишній міністр сільського господарства Іспанії буде курирувати в ЄК весь комплекс енергетичних проблем, включаючи поставки російського газу і його транзит через Україну. "Призначення єврокомісаром з енергетики представника Іспанії - країни, далекої від епіцентру газових подій, який знаходиться на сході Європейського Союзу, говорить про те, що в ЄС не хочуть більше домінування Німеччини в цьому питанні", - каже Михайло Гончар. 

 

Зараз проблема енергетичної безпеки дуже важлива для Євросоюзу, який розробляє заходи на увазі можливих перебоїв з поставками газу з Росії. Це питання планується обговорити на неформальній зустрічі міністрів енергетики ЄС 6 жовтня і на саміті лідерів Євросоюзу 17-21 жовтня. Зокрема, будуть розглянуті короткострокові заходи в разі перебоїв з поставками російського газу цієї зими і середньострокові підходи до забезпечення енергетичної безпеки. 

 

В ЄС не виключають, що в разі серйозних проблем доведеться перейти до ручного управління газовим ринком. Єврокомісія має розглянути варіанти створення енергетичного союзу - "добровільного об'єднання покупців газу з метою збільшення їх ринкової сили". Крім того, їй пропонується "сприяти" переходу до ціноутворення в газових контрактах на основі спотового ринку, а не прив'язці до нафтових цінами. В цілому ж стратегія Євросоюзу полягає в подальшому зниженні споживання викопного палива, насамперед газу, за рахунок переходу на поновлювані джерела енергії та підвищення енергоефективності.

 



Briefs


Research


Reports and Presentations


Articles


Expert comments