Опозиційність Обами до нафтопроводу Keystone XL призвела до зростання напруги у відносинах з Канадою і Конгресом

Прем'єр-міністр Канади Стівен Гарпер скасував тристоронню зустріч з президентами США і Мексики через суперечності із Обамою в контексті реалізації контроверсійного нафтопроводу, через який планується постачати канадську нафту з бітумінозних пісків з Канади до Техасу. Однак Обама, який заявив про свою готовність ветувати реалізацію проекту, втрачає аргументи після ухвалення рішення Вищого суду в штаті Небраска та голосування Сенату за нафтопровід Keystone XL.

Реалізація контроверсійного нафтопроводу, який має з’єднати двох союзників Північної Америки, викликала політичну кризу у стосунках США та Канади. 15 січня 2015 року прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер скасував тристоронній саміт США, Канади та Мексики, який мав відбутися останнього тижня лютого.

Як повідомляють поважні міжнародні ЗМІ, рішення Гарпера було пов’язане зі зростаючими протиріччями з президентом США Бараком Обамою в контексті реалізації нафтопроводу «Keystone XL», що мав забезпечити постачання канадської сирої нафти з бітумінозних пісків із штату Альберта до нафтопереробних заводів штату Техас і далі на світові ринки.

Нафтопровід «Keystone XL» - це проект енергетичного гіганта Trans Canada, запланований в 2008 році. Нафтопровід має поєднати штат Альберта (Канада) зі штатом Техас (США). Маршрут даного трубопроводу має проходити через штати Монтана, Північна та Південна Дакота, Небраска, Іллінойс, Канзас, Міссурі та Луізіана.

Президент США Барак Обама неодноразово висловлювався про персональну опозиційність до даного нафтопроводу, оскільки він, за його словами, «відповідає інтересам Канади, натомість для економіки США не несе ніякої економічної вигоди».

Погляди Обами поділяють екологи, які побоюються, що після реалізації «Keystone XL» збільшиться використання нафти і викопних джерел енергії та, як наслідок, викиди парникових газів в той час, коли США та інші глобальні гравці зобов’язалися скорочувати викиди парникових газів.

Однак, після позитивного рішення суду штату Небраска, який відхилив скарги екологів щодо проекту «Keystone XL», аргументів у Обами протистояти реалізації даного трубопроводу стає все менше.

Обама також заявив, що він врахує вирок Вищого суду штату Небраска перед прийняттям остаточного рішення по «Keystone XL». До того ж обидві палати Конгресу, більшість у яких належить республіканцям, підтримали будівництво даного трубопроводу.

Позиція більшості прихильників «Keystone XL» в Конгресі серед республіканців та демократів-центристів полягає в тому, що підтримка даного проекту забезпечить енергетичну безпеки країни, створить нові робочі місця та зміцнить двосторонні відносини з Канадою.Члени коаліції прихильників «Keystone XL» також вважають, що реалізація даного трубопроводу призведе до падіння світових цін на енергоносії, а також матиме позитивний вплив на американських громадян.

9 січня, через кілька годин після винесення рішення Верховного Суду  штату Небраска, Палата представників прийняла законопроект, який зобов’язує президента Обаму дати дозвіл на реалізацію «Keystone XL». 13 січня Сенат проголосував за відкриту процедуру затвердження двопартійного законопроекту про реалізацію «Keystone XL». Авторами законопроекту є сенатор-республіканець Північної Дакоти Джон Ховен і демократ Джо Манчин із Західної Вірджинії.

На думку керівника фракції республіканцівМітча Макконнелла відкрита процедура дасть можливість обговорити поправкив ході відкритих засідань Сенату, набрати більшість у 67 голосів та подолати вето президента.

З своєї сторони, речник Президента повідомляє, що Обама, ймовірно, накладе вето на даний законопроект навіть після позитивного рішення Верховного Суду  штату Небраска.

Як заявляє Адміністрація Президента США, Президент очікує рішення Державного Департаменту, який незабаром, як очікується, незабаром винесе рішення по нафтопроводу «Keystone XL».

Гарпер сподівається на більшу підтримку трубопроводу

Нерішучість Обами на протязі 6 років в питанні реалізації трубопроводу «Keystone XL» викликає роздратування канадського уряду, який наполягає на здійсненні цього проекту для сприяння канадським енергетичним компаніям у диверсифікації та збільшенні експорту сирої нафти.

За чутками, перенесення саміту політичних лідерів США, Канади і Мексики пов’язане не тільки із непорозуміннями між Гарпером і Обамою щодо «Keystone XL», а з бажанням прем’єр-міністра оголосити дострокові вибори.

Консервативна партія Стівена Гарпера, яка активно лобіює проект «Keystone XL» в Канаді та США, спільно з американськими республіканцями, на дострокових виборах може отримати визначну виборчу перемогу над головною опозиційною силою– Партією «Нових Демократів».

Зустрівшись з опозицією проекту «Keystone XL» з сторони Президента Обами та ліберальних демократів в США, канадські «Нові демократи» звинуватили прем’єр-міністра Гарпера та «Консервативну партію» у тому, що вони ведуть слабку і помилкову політику лобіювання національних і енергетичних інтересів Канади за кордоном.

 

Маттео Каццулані,

 

Аналітик з енергетичних питань трансатлантичного регіону, Центральної і Східної Європи.Briefs


Research


Reports and Presentations


Articles


Expert comments