Міжнародна призма - 12 березня 2015

Цим самим ми розширюємо співпрацю з нашими партнерами - Поліським фондом міжнародних і регіональних досліджень і долучаємося до ініціативи Генадія Максака, президента Фонду, з виконання короткого підсумку подій в Україні, ЄС, світі і РФ, які в щоденному режимі формують внутрішню, міждержавну і глобальну політику.Оригінал публікації на сайті Фонду.

Україна
- Президент Петро Порошенко під час засідання Ради національної безпеки і оборони наголосив, що Україна неухильно виконує Мінські домовленості.
- Президент Петро Порошенко підписав Указ, яким затверджено Положення про Воєнний кабінет РНБО.
- Рішенням РНБО схвалено законопроект про зміни до Закону "Про правовий режим воєнного стану" та запропоновано Президентові внести його на розгляд Верховної Ради як невідкладний.

- Глава уряду А. Яценюк привітав рішення США надати допомогу для Збройних Сил України, в тому числі броньовані автомобілі, засоби радіоелектронного зв’язку, контрбатарейні станції.
- Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час публічного звіту повідомив, що 13 березня Міністром внутрішніх справ України буде підписана угода з американськими партнерами щодо надання технічної допомоги в розмірі 26 мільйонів доларів США на створення нової моделі дорожньої поліції в Україні та реформу МВС.
- Міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський з робочим візитом відвідав м. Мадрид, де провів зустріч з Державним секретарем у закордонних справах Іспанії Ігнасіо Ібаньєсом. Українська сторона наголосила на важливості фінансової підтримки України з боку міжнародних фінансових організацій, зокрема Міжнародного валютного фонду. Окремо була обговорена ситуація на Сході України.
- У рамках робочого візиту до Португалії відбулася зустріч Міністра інфраструктури України Андрія Пивоварського та заступника Міністра України з питань європейської інтеграції Оксани Рейтер з Головою Спілки українців у Португалії Павлом Садохою.
- Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко заявив, що законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України, який передбачає заборону російських мілітарних серіалів, має пройти конституційну процедуру підписання.
- Відбулися українсько-швейцарські політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ. Швейцарською стороною було відзначено її готовність надати гуманітарну та технічну допомогу Україні в рамках реалізації нової Стратегії співробітництва на 2015-2018 рр., бюджет якої збільшено в два рази – до приблизно 100 млн. швейцарських франків.
- Представник України при Євросоюзі Костянтин Єлісєєв надіслав до зовнішньополітичної служби ЄС офіційний лист щодо невідкладної реакції Брюсселю на заяви президента РФ Володимира Путіна про завчасно сплановану операцію із захоплення та анексії Криму.

ЄС
- Голова представництва Європейського союзу в Україні Ян Томбінський відзначив, що Європейський союз ще не визначився з позицією щодо розміщення миротворців на Донбасі.
- Глава Бюро нацбезпеки Польщі Станіслав Козєй відмітив, що переговори між міністерствами оборони Польщі та України про постачання в Україну зброї тривають, однак конкретних рішень ще не прийнято.
- Глава польського уряду Єва Копач у Варшаві під час зустрічі з прем’єр-міністром Франції Мануелем Вальсом заявила, що Росія не дотримується реалізації Мінських домовленостей, тому ЄС має зберегти чинні санкції проти Росії та підготуватися до введення нових.
- Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр в ході візиту до Вашингтона закликав проявити "стратегічне терпіння" у поводженні з Росією, попри як він це називає "український конфлікт".
- ЗМІ повідомляють, що Естонія, Латвія, Литва і Польща вирішили бойкотувати заходи, присвячені закінченню Другої світової війни, заплановані на 9 травня у Москві.
- Уряд Швеції має намір звернутися до парламенту країни щоби знову розмістити на постійній основі військовий підрозділ на острові Готланд у Балтійському морі.
- Резолюція Європарламенту щодо убивства російського опозиційного лідера Бориса Нємцова та стану демократії в Росії вказує, що Москва не виконує свої міжнародні зобов’язання як член ООН, Ради Європи та ОБСЄ.
- Через напружені стосунки з Росією та зважаючи на бойові дії на Сході України, у другій половині 2015 року у Польщі пройде низка військових маневрів, у яких будуть задіяні уряд країни, голови регіонів та інші цивільні посадові особи.
- Європейська комісія підтримала застереження Євроатому щодо намірів Угорщини укласти контракт з Росією на постачання ядерного палива, що може змусити Будапешт переглянути контрактні відносини з Москвою.
- Глава МЗС Чехії відмовився коментувати повідомлення ЗМІ про підозрюваних у шпіонажі російських дипломатів, проте відзначив, що наразі відносини між країнами не ідеальні.

США
- У Вашингтоні Державний секретар США Джон Керрі й глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр під час зустрічі обговорили подальші плани із врегулювання російсько-українського конфлікту.
- За даними іноземних ЗМІ, спецслужби США не готові ділитися розвідувальними даними зі своїми колегами з СБУ, бо інформація може потрапити до рук російських шпигунів.

Росія
- Росія почала великі багатотисячні військові навчання по всій країні, в тому числі на анексованому Кримському півострові та у південних областях поблизу кордону з Україною.
- Прес-секретар Президента Росії Дмитро Пєсков указав на безпідставність чуток про поганий стан здоров'я російського лідера, які з'явилися на тлі скасування візиту В. Путіна до Казахстану.
- Президент РФ Володимир Путін вніс на ратифікацію в Держдуму протокол до Договору про зону, вільну від ядерної зброї, у Центральній Азії.
- Відбулася телефонна розмова Володимира Путіна з Президентом Республіки Вірменія Сержем Саргсяном. З урахуванням набуття чинності 2 січня 2015 Договору про приєднання Вірменії до Євразійського економічного союзу лідери двох країн обмінялися думками щодо подальшого розвитку інтеграційних процесів.
- Постійний представник Росії при ОБСЄ Андрій Келін за підсумками засідання постійної ради організації завив, що  прийняття політичної резолюції на підтримку місії організації в Україні "зірвали" дипломати США і України в ОБСЄ.
- У відповідь на резолюцію Європейського парламенту депутати Держдуми заявили, що не виключають взаємодії російських слідчих із закордонними правоохоронцями при розслідуванні вбивства опозиціонера Бориса Нємцова, якщо буде встановлено причетність до цього злочину громадян інших держав.
- МЗС Росії із занепокоєнням відзначає наростання негативних тенденцій, що дестабілізують обстановку в Венесуелі, закликає до подолання наявних внутрішніх розбіжностей на шляхах діалогу в рамках Конституції країни та висловлює підтримку напрямку до Венесуели посередницької місії Союзу південноамериканських держав.
- В своєму коментарі МЗС Росії вказує, що в Будапештському меморандумі Росія не брала на себе зобов'язань "примушувати" частину України залишатися в її складі проти волі місцевого населення, а втрата Україною територіальної цілісності стала результатом "складних внутрішніх процесів".
- У МЗС Росії в контексті прийнятих Києвом нових правил в'їзду на територію України "змушені констатувати", що українська влада продовжує приймати неконструктивні заходи, спрямовані на нанесення шкоди російсько-українським відносинам, на порушення традиційних "тісних" зв'язків народів.
- Заступник Міністра закордонних справ Росії прийняв керуючого директора інвестиційного фонду ринків Європи компанії «Блекрок» С.Вехта. У ході бесіди обговорювався поточний стан російсько-американських відносин з акцентом на перспективи взаємодії в економічній області.
- Заступник Міністра закордонних справ Російської Федерації прийняв Посла США в Росії Дж.Теффта.У ході бесіди обговорювалися перспективи врегулювання кризи в Україні, а також проблеми безпеки на Південному Кавказі. З російського боку була підкреслена контрпродуктивність введених проти Росії американських санкцій, включаючи оголошені напередодні нові персональні списки.
- МЗС Росії звертає увагу на триваючу "цілеспрямовану політику" офіційного Києва з "обмеження прав" населення Сходу України, якому в порушення всіх юридичних та моральних норм і зобов'язань не виплачуються пенсії та допомоги з бюджету України.
- Заступник Міністра закордонних справ Росії взяв участь у X Форумі Шанхайської організації співпраці, що відбувся в Ханти-Мансійську.

Міжнародні організації
- Організація з безпеки та співробітництва в Європі ухвалила у Відні рішення про розширення моніторингової місії організації на Донбасі.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс не прагне до конфронтації з Росією, але Росія повинна поважати своїх сусідів і їхні кордони.

Інші заяви та події
- Представники «шістки» та Іран розпочали роботу над резолюцією РБ ООН щодо зняття санкцій з Ірану в разі досягнення угоди по ядерній програмі з метою ускладнити можливість для представників Конгресу США анулювати угоду.
- Поліція Китаю затримала 5 жінок, активістів правозахисного руху за підготовку до публічної акції. США виступили із заявою, закликаючи звільнити правозахисниць.
- Японія виділила 15 млн. доларів на розвиток японських студій в 9 закордонних університетах як інструмент «м'якої сили» з протидії посилення впливу Китаю та Південної Кореї.
- Керівництво Ірану засудило лист від 47 сенаторів США від Республіканської партії, які погрожують зірвати угоду, підписану з Іраном демократом Б. Обамою.

  Для потреб моніторингу використовується інформація з відкритих джерел, офіційних порталів та інформаційних агенцій, сторінок в соціальних мережах: УНІАН, УНН, Укрінформ, 5 канал, Українська правда, Європейська правда, Апостроф, Дзеркало тижня, ТСН, ТАСС, Reuters, The Associated Press, BBC, Deutsche Welle, Офіційне Інтернет-представництво Президента України, Урядовий портал, European Union Newsroom, European External Action Service, Euobserver, Офіційний сайт МЗС РФ, Офіційний сайт Президента РФ, Офіційний сайт Уряду РФ, the U.S. State Department та інші.Briefs


Research


Reports and Presentations


Articles


Expert comments