Пост-реліз за результатами круглого столу “Управління в умовах енергетичної кризи: особи, які приймають рішення і громадянське суспільство”

24 травня 2018 року в офісі Міжнародного Вишеградського фонду в м. Братислава відбувся круглий стіл “Управління в умовах енергетичної кризи: особи, які приймають рішення і громадянське суспільство”. Захід став другим етапом експертної дискусії в рамках проекту “Енергетична безпека і ефективна стратегічна комунікація громадських та урядових акторів: V4 (Вишеградська група)+Україна” за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського фонду.  

Проект реалізовується у співпраці між аналітичними центрами з країн Вишеградської групи та України:

1. Фундація Казиміра Пулацького, Польща (www.pulaski.pl)

2. Дослідний центр Словацької Асоціації зовнішньої політики, Словаччина (www.sfpa.sk)

3. KNO Czech, Чеська Республіка (www.kno.cz)

4. Центр глобалістики «Стратегія ХХІ», Україна (www.geostrategy.org.ua)

5. Центр об’єктивного політичного аналізу, Угорщина (www.meltanyossag.hu)

 33516575 1709635382450335 4347499663767633920 n 1

 

Під час заходу, експерти з Чеської Республіки, Угорщини, Словаччини, України і Польщі представили результати перехресної оцінки результатів поглиблених інтерв’ю в кожній з цих країн з особами, які приймають рішення та іншими стейкхолдерами. Крім того, учасники проекту з Словаччини та Польщі представили структуру системи комунікації в умовах енергетичної кризи цих країн, а також платформу для комунікації в умовах енергетичної кризи між експертами. Під час заходу також було обговорено питання інформаційної політики.

 

Наталія Слободян, керівник проекту, представила польську оцінку результатів поглиблених інтерв’ю з українськими респондентами. Вона підкреслила, що в Україні є величезний інтерес до розвитку національної та регіональної комунікації в сфері енергетичної безпеки. Фактично, Україна потребує платформи для внутрішньої комунікації з енергетичних питань у трикутнику Уряд-Бізнес-Громадянське суспільство і в цьому корисним є досвід країн Вишеградської групи. Більше того, створення такої платформи на рівні Україна-Вишеградська група дозволить попередити виникнення енергетичної кризи та сприятиме швидкій реакції у випадку її настання. Однак має місце певна загрозлива тенденція в контексті відсутності можливостей в українських урядових інституцій оплачувати послуги з оцінки енергетичної безпеки.  Відповідно, використання інформації, яка надійшла не з перших рук, а інколи фейкових (замовних) досліджень може впливати на процес прийняття рішень в Україні.

 

За оцінками експертів, на міжнародному рівні все ще бракує достатнього рівня комунікації. Актуальною залишається потреба у розробці стандартів комунікації, що пропонується перевірити в рамках тренінгу та симуляції надзвичайних ситуацій. 

 

Самуель Года, науковий співробітник Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики та заступник декана факультету міжнародних відносин Економічного університету в Братиславі наголосив, що у випадку з Словаччиною, окрім формальних структур кризового управління, дуже гарно працюють неформальні зв’язки  між представниками уряду, бізнесу та аналітичних центрів, що додає гнучкості і прискорює загальний процес комунікації.

 

Обговорюючи результати інтерв’ю з польськими респондентами, Міхаела Караскова, президент аналітичної організації KNO Czeska, підкреслила, що уряд Польщі мав би запровадити практику регулярних зустрічей у форматі невеликих експертних груп з енергетичних питань, а не тільки під час конференцій, та розробити офіційний канал для комунікації з експертним середовищем. “Крім того, державні інституції Польщі мали б бути більш проактивними та більш відкритими до різних форматів діалогу ”, - порекомендувала вона.

 

Результати інтерв’ю з словацькими експертами оцінювали українські партнери проекту. У своїх висновках, Віталій Мартинюк, старший дослідник Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» відзначив: “На національному рівні в енергетичному секторі Словацької Республіки має місце дуже гарний рівень комунікації, однак досягненню такого самого рівня міжнародної стратегічної комунікації перешкоджає конкуренція кожного з кожним за місце на ринку … Регіональна комунікація також перебуває на належному рівні завдяки формату Вишеградської групи та ЄС ”. 

 

Угорський експерт Андрас Єней з Центру об’єктивного політичного аналізу додав, що у випадку енергетичної кризи, співпраця в рамках Вишеградської групи може досягнути солідарності на інституційному рівні щодо України у випадку проблеми з безпекою постачання з огляду на вже наявний досвід трьох з числа цих країн в якості реальних постачальників природного газу в Україну із західного напрямку. Це було б значним кроком вперед у прогресі добровільної солідарності сьогоднішніх днів, що базується на принципах конкретного випадку та конкретної ситуації. Також Вишеградська група мала б оцінити можливість створення експертної робочої групи з своїх країн для перевірки ГТС України та підготовки відповідних технічних та політичних висновків та списку пріоритетів для урядів країн Вишеградської групи та технічних операторів мереж в контексті підвищення готовності до газової кризи.

 

Любомир Чачаний з Міністерства економіки Словацької Республіки та Лукаш Богушевські з Фундації Казиміра Пулацького представили відповідно системи управління комунікацією у кризових випадках в Словаччині та Польщі.

Експерти вказали на потребу створити стандарти для стратегічної комунікації, які можна було б перевірити в рамках навчань та симуляції кризових ситуацій. Під час круглого столу, було також порушено питання про потребу в регіональному звітуванні щодо ситуації в енергетиці – співпраця щодо цього питання могла б покращити взаємини між урядами та загальну енергетичну безпеку в регіоні.

Ця зустріч стала другий етапом проекту і дозволить організувати комплексну симуляцію енергетичної кризи, що передбачається здійснити під час міжнародного заходу Варшавського безпекового форуму 2018 у жовтні 2018 року. 

 

В разі наявності додаткових запитань чи потреби у підтримці, прохання звертатися до  Наталії Слободян  – керівника проекту +48577899921 (nslobodian@pulaski.pl).

 

 

 Briefs


Research


Reports and Presentations


Articles


Expert comments