Павло Лакійчук про потоплення українським ПКР "Нептун" крейсеру "Москва"

Знешкодивши крейсер із символічним ім’ям і статусом, ЗСУ дали потужного ляпасу ЧФ рф зокрема, а також престижу на рівні держави загалом

Коментар записав Мирослав Лискович в матеріалі для Украінформу 

Надвечір 13 квітня стало відомо про вкрай радісну новину: ракетний крейсер проєкту 1164 «Москва», гордість ЧФ рф, який брав безпосередню участь у бомбардуванні наших прикордонників на острові Зміїний, зрештою дістався свого місця призначення. І допоміг йому в цьому український ПКР «Нептун», який стоїть на сторожі Чорного моря.

Цю інформацію підтвердила пресслужба Оперативного командування «Південь».

«Ворожий крейсер, який був уражений крилатими ракетами «Нептун», отримав суттєві пошкодження. Виникла пожежа. Інші одиниці корабельного угруповання намагалися надати допомогу, але шторм і потужний вибух боєзапасу перекинули крейсер, і він почав тонути», - йдеться в повідомленні.

 

Крейсер «Москва»: що про нього відомо?   

Корабель був спущений на воду в 1979 році. На момент розвалу СРСР крейсер знаходився на українському суднобудівному заводі в Миколаєві, але росія висловила зацікавленість в тому, щоб не залишати його Україні, а повернути собі. У підсумку рф демонтувала і віддала Україні певне озброєння крейсера, і в 1999 році вивела його у свій порт у Севастополі. «Москва» стала головним судном ЧФ росії та брала участь у низці військових конфліктів.

Наприклад, у серпні 2008 року крейсер дійшов до берегів Грузії під час нападу росії на цю країну і був залучений під час операцій по знищенню грузинського флоту.

В лютому - березні 2014 року «Москва» була залучена до російської операції із захоплення Криму. Зокрема, крейсер блокував вихід кораблів українського флоту із бухти Донузлав біля Севастополя.

У 2015 році – у російській військовій операції в Сирії.

Ну і, як уже згадувалося… 24 лютого, у перший день повномасштабного вторгнення рашистів, крейсер «Москва» брав участь в атаці на прикордонний пост України на острові Зміїний. Саме тоді один із українських прикордонників – Роман Грибов – на вимогу здатися заявив: «Русскій воєнний корабль, іди нах*й». Ця фраза стала всесвітньо відомою, породивши цілу купу жартів та мемів. Зокрема, цей момент закарбований на марці «Укрпошти». Символічно, що цю марку було презентовано за день до того, як крейсер був уражений українською ракетою.

«В СРСР і пострадянській рф прийнято гучно називати кораблі цього проєкту «вбивцями авіаносців». Втім, за свою історію жодного авіаносця жоден з них не уразив. Та й взагалі - невідомо про жоден військовий корабель, знищений «Атлантами» (це їх нова назва за російськими канонами). Є таких «вбивць» у ВМФ РФ лише три. Двоє з них, «Устінов» і «Варяг» (до слова, колишня «Червона Україна») з Північного і Тихоокеанського флотів , тусуються зараз в Середземному морі. Саме їх турки через Чорноморські протоки, неочікувано для рашистів, не пустили. А найстаріший - «Москва» - донедавна піратствував у Чорному морі, паралельно виконуючи «паркетну» функцію флагмана рашистського Чорноморського флоту», - каже капітан I рангу в запасі, керівник військових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.

Основне озброєння «Москви» ПКРК «Базальт» («Вулкан») не придатний для стрільби по береговим цілям.

«Отже, залишалося «Москві» тільки жахати беззбройних прикордонників на Зміїному своєю 130-мм артилерією та керувати угрупованням ударних кораблів дрібніших – фрегатів і катерів. Але… Фрегатів і катерів, озброєних «Калібрами», які, з-під крила «Москви», безкарно здійснювали ракетні обстріли українських міст: комплекс ППО «Москви» С-300Ф «Форт» забезпечував протиповітряну оборону всього піратського угруповання. Нарешті, штатний екіпаж корабля – близько 480 моряків. Та ще 30-50 офіцерів «походного штабу». Разом десь 510-530 орків. Є сподівання, що більшість з них пішла на корм чорноморським бичкам. Такий він, гнів Нептуна!» - іронізує пан Лакійчук.Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів