Україна Оперативна інформація з регіонів 02.04.2022 (English/Українською)

Щоденні зведення оперативної інформації виконані ГО "Українська жіноча варта" (uavarta.org)

Триває тридцять восьма доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.

На Чернігівщині триває переміщення підрозділів окупаційних військ від державного кордону Україні вглиб території республіки білорусь. Значна частина військової техніки пошкоджена та буксирується.

Серед військовослужбовців збройних сил російської федерації поширюються панічні настрої через радіаційне опромінення особового складу підрозділів, що базувалися в Чорнобильській зоні. Населенню білоруського селища міського типу Брагін рекомендовано уникати контактів з російськими окупантами, що відійшли із забрудненої зони.

Триває так звана “евакуація” цивільного автотранспорту, викраденого росіянами в Гостомелі, Ірпіні, Бучі та Іванкові. Крім того, мародери російських окупаційних військ перед перекиданням на інші напрямки намагаються відправити родичам награбоване майно з території Білорусі службою експрес доставки СДЕК.

На Сумщині окупантами заблоковано виїзд з міста Буринь, у населеному пункті фіксується велике скупчення військової техніки. Триває блокада Путивля, місто оточене блокпостами ворога. В селищі Юр’єве окупанти проводять рейди з метою перепису населення та пошуку зброї.

На Донеччині та Луганщині тривають спроби противника оволодіти Маріуполем, блокувати Рубіжне, Северодонецьк, Попасну, Троїцьке, Авдіївку, Мар’їнку та Красногорівку. Окупанти не мають успіху, несуть втрати.

На Миколаївщині обстановка суттєвих змін не зазнала.

Серед місцевого населення невизнаного придністров’я поширюються чутки про силове примушення особового складу місцевих збройних сил до участі у війні проти України.

Сили оборони продовжують нищити війська противника і звільняти українські території.

Північні області

Київ

Ніч 2 квітня пройшла спокійно. Працює інфраструктура, місцевим жителям надають всі комунальні послуги.

Київська

У Броварському, Вишгородському та Бучанському районах Київської області, які були звільнені від окупантів, запровадять посилену комендантську годину на 2 доби. Такі обмеження вводять для того, щоб прибрати наслідки російської агресії – зачистити та розмінувати території.

2 квітня рятувальниками Київщини було обстежено територію у зоні ведення бойових дій в місті Ірпінь Бучанського району. В ході перевірки було вилучено 643 одиниць вибухонебезпечних предметів

 

Зі звільненої Бучі з’явились перші репортажі. По вулицях міста лежать тіла загиблих мирних жителів.

На фото — вулиці Бучі. Деякі люди вперше вийшли зі своїх будинків, аби зустріти колону українських військових

Над Чорнобильською АЕС урочисто підняли прапор України та заспівали гімн.

Міноборони України повідомило, що за 20 кілометрів від Києва біля траси лежать тіла вбитих мирних жителів.  Під ковдрою знайшли 4—5 мертвих голих жінок, яких російські варвари намагалися спалити просто на узбіччі дороги.

 

Житомирська

В області прощалися з героями-оборонцями з Миропільської, Романівської, Райгородоцької, Городницької та Радомишльської громад.

Вчора в Житомирі затримали чоловіка з приладом для коригування артилерійського вогню артилерії та мінометів. Місцевий житель нишпорив неподалік блокпостів, фотографував на телефон.

Поліцейські області зафіксували наслідки авіаудару в Станишівській громаді і наслідки артилерійських обстрілів у Малинській та Народицькій громадах.

Чернігівська

Лунала повітряна тривога. Ніч була тиха, обстрілів не було.

Вчора російські окупанти покинули місто Городня.

Росіяни окупували село Старий Биків. Почали відбирати телефони у місцевих та брати в полон людей.

Наразі Міністерство внутрішніх справ не радить повертатися у звільнені від росіян населені пункти Чернігівщини. Військові працюють над розмінуванням міст.

За три тижні війни активіст Ігор Ільющенко з сином самостійно евакуювали понад 300 чернігівців. Чоловіки безкоштовно вивозили людей на двох власних автобусах. 23 березня авто Ігора потрапило під російські обстріли. Чоловік загинув і лише через півтори доби син зміг забрати тіло батька і тягнув його три кілометри на здутому гумовому човні.

Українські Сили спротиву звільнили смт Михайло-Коцюбинське Чернігівської області.

 

Сумська

На території області лунала повітряна тривога.

Російські окупанти взяли в полон заступника голови Новослобідської громади Конотопського району Олексія Шибаєва.

Східні області

Донецька

Волноваха

В місті Волноваха дуже багато військових та техніки ворога.

У Волноваському районі Збройні Сили України відбивали напад окупантів. Зараз це селище Великановосілка. Територіальна оборона евакуює людей.

Двоє депутатів Волноваського району та Великоновосілківської громади, які є братами, з перших днів війни допомагають – везуть гуманітарну допомогу та роздають потребуючим.

Деякі люди повертаються до Волновахи через те, що терористи видали “указ”, якщо за місяць не з’являться власники, то їхнє майно признають “нічийним” і воно буде переходити до власності рф.

Люди які повертаються, наражають себе на небезпеку, в тому числі через мінування. Жахливий приклад, сім’я поверталася до Волновахи і наїхали на міну, чоловік та донька загинули, мати і двоє маленьких дітей вижили та знаходяться в лікарні.

З’явились так звані ДНРівські перевізники, які привозять ліки чи перевозять людей в Донецьк.

Краматорськ

Військових дій не зафіксовано. Але ситуація залишається тривожною.

Військові і територіальна оборона готуються до зустрічі ворога.

Міський голова продовжує зустрічі з працівниками підприємств, лікарень та інше. Продовжується евакуація населення. Комунальні служби працюють.

Волонтери продовжують допомагати місту з евакуацією, гуманітарною допомогою та із забезпеченням потреб територіальної оборони та Збройних сил України.

Покровськ і Покровський район

Тривають обстріли Мар’їнської громади. Сьогодні росіяни вбили 1 людину у Мар’їнці та пошкодили два будинки. Внаслідок російських обстрілів загинуло 4 людей.

В Авдіївці внаслідок обстрілів відсутнє водо- і теплопостачання. Призупинено рух міського транспорту. Вчора під обстріл потрапила місцева школа, сьогодні – ще чотири житлові будинки.

В багатьох населених пунктах Очеретинської громади пошкоджене електропостачання. Одна людина загинула, є руйнування та пошкодження житлових будинків.

Військові Збройних Сил України дають відсіч ворогові.

У Покровську відбулося прощання з загиблим бійцем ЗСУ. Старший солдат Юрій Пашков загинув у боях на території Донецької області.

Представники місцевої тероборони спільно з поліцією ведуть чергування. Міський голова Покровська повідомив, що в громаду доставлено ліки за замовленнями жителів. Щоправда, через брак медикаментів не вдалося привезти їх у повному обсязі.

У Мирнограді відбулося прощання з загиблим бійцем ЗСУ, військовослужбовцем 53 бригади Наумець Євгеном, який під м. Волновахою отримав травми несумісні з життям.

В Мирноградській міській раді фракція “Опозиційний блок за життя” припинила свою діяльність. Мирноградська громада отримала гуманітарну допомогу від «Восток SOS» у вигляді питної води, продуктів довгострокового утримання.

Південні області

Запорізька

Ситуація в області залишається складною.

Російські окупанти проводять спроби просування у напрямках населених пунктів Гуляйполе, Запоріжжя, Кам’янське, але успіху та суттєвих змін не мають. Продовжують обстрілювати інфраструктуру в Пологівському районі області. До окупованих населених пунктів ускладнений, частково перекритий рух гуманітарних вантажів. Евакуація мирного населення з окупованих територій теж або ускладнена, або неможлива.

Запоріжжя

Ситуація стабільна, не зважаючи на часті сигнали повітряної тривоги.

За 18 днів Запоріжжя зустріло 60497 евакуйованих, з них 16328 – діти.

Мелітополь

У Мелітополі ворог продовжує розміщувати серед житлових кварталів артилерійські системи, з яких стріляє на Запорізькому напрямку.

Сьогодні об 11 годині ранку військові рф розігнали людей, які записувалися до гуманітарного конвою, щоб виїхати до Запоріжжя. Волонтерів, хто писав списки людей, вкрали, вивезли невідомому напрямку.

Оріхів

Поліція фіксує нові факти обстрілу житлових будинків. В результаті влучення ворожих артилерійських снарядів, зайнялась пожежа у господарських будівлях на території двох приватних домоволодінь.

Токмак

В Токмаку російська окупаційна влада планує 4 квітня провести так званий «референдум» для створення окремої квазі-республіки.

Енергодар

В Енергодарі російські окупанти затримують місцевих мешканців. Їх звинувачують в організації проукраїнських акцій та підготовці диверсій. Окупанти вчиняють психологічний та фізичний тиск.

За інформацією “Енергоатому”, зранку мешканці Енергодара зібрались на мирний мітинг. Російські окупанти оточили учасників мітингу. Пролунала серія вибухів та автоматні черги – росіяни застосували зброю проти цивільного населення. Попередньо внаслідок вибухів та обстрілів в Енергодарі постраждали четверо людей.

Херсонська

Заступник голови Херсонської обласної ради повідомив що “кримській сценарій” окупантів зазнав краху в області. Він розповів про “системну обробку області зсередини”, яку розпочали військові рф після невдалої спроби створити квазідержаву.

В Олешках внаслідок ворожого обстрілу зруйновані пам’ятники на центральному цвинтарі. Ворог обстріляв селище Калинівське, одна людина загинула.

У Каховці окупанти викрали ексдепутата Каховської міської ради Олега Кожем’якіна.

На Херсонщині без газу залишаються 18652 жителі області у 5 населених пунктах Станіславської громади і 16 сіл та селищ Бериславського району.

Одеська

Продовжується обстріл території області ракетами. Є постраждалі в Одеському районі.

Працює протиповітряна оборона. Військові обороняють рубежі області.

Місцева влада говорить про готовність захищати область.

Громадяни гуртуються, займаються волонтерством.

Центральні області

Дніпропетровська

Поліція за добу затримала 5 ворожих диверсантів на території Дніпропетровської області.

По місту Дніпро вночі було випущено 10 ракет. 4 з них було збито системою ППО, також було збито ворожий безпілотник. Влучили в один з об’єктів інфраструктури, зруйновано 3 будівлі і 8 одиниць техніки. Внаслідок обстрілу виникла пожежа, її ліквідували. Двоє людей поранені.

Міський голова Дніпра Борис Філатов пообіцяв у співпраці з СБУ жорстоко карати громадян, які викладають в інтернет фото і відео вибухів, спричинених потраплянням ракет.

Американський актор Гері Сініз підтримав міського голову Дніпра Бориса Філатова та закликав іноземців надсилати гроші на підтримку українцям у благодійний фонд “ТАПС”.

В області продовжують отримувати гуманітрану допомогу. ТОВ “Укртехагро” за свої кошти у Дніпро привезло та надало шоломи та бронежилети для тероборони, поліцейських, нацгвардійців, військових. Народ Ізраїлю спільно з ізраїльською медичною компанією SAREL (Нетанія) передали Дніпру 49 палет з медичним обладнанням та матеріалами. Постачання організовані Центром допомоги Україні в Ізраїлі «Unite for Ukraine».

У Дніпрі несуть гастрономічний фронт ресторани волонтерської мережі «Перемога». 20 закладів міста об’єдналися в одну команду та готують щодня до 6 тисяч порцій їжі для ЗСУ, ТрО та внутрішньо переміщених осіб.

У Дніпрі безкоштовно виготовляють протези для людей з інвалідністю.

На Дніпропетровщині пропонують роботу переселенцям, які працювали нотаріусам або склали відповідний кваліфікаційний іспит. Також Дніпровська міська рада готова надати роботу тим громадянам, хто не має роботи, з квітня по червень – це зокрема, набір текстів на комп’ютері або благоустрій у зелених зонах міста.

Інгулецький район міста Кривий Ріг був обстріляний ракетними системами залпового вогню “Смерч” та “Торнадо-С” із заборонених касетних снарядів. 2 людини загинуло. Пошкоджена заправка, внаслідок чого сталася пожежа.

У місто Кривий Ріг приїхали медикаменти в якості гуманітарної допомоги від воєводства Нижня Силезія з Польщі.

Ворог наніс ракетний удар по місту Павлоград. 2 ракети пошкодили залізничне полотно, вибухнули вагони, рух потягів зупинено.

Був нанесений удар по одному з сіл Апостолівської громади, у навчальному закладі від вибуху вилетіло скло. Також 1 квітня було зруйновано 1 об’єкт інфраструктури у Синельниківському районі.

Кіровоградська

Кропивницький

Була загроза ракетного удару, тому лунали повітряні тривоги. Ніч була неспокійна. Зовсім поруч, з кордонами області розривались ракети. За офіційною інформацією цю ніч обстрілів зазнали сусідні населені пункти Кременчуг і Полтава.

Військові охороняють рубежі області та військові об’єкти. Територіальна оборона чергує на блокпостах та разом з поліцейськими патрулюють містом.

У Кіровоградській області станом на 2 квітня офіційно зареєструвалось 12 338 внутрішньо переміщених осіб із областей, де тривають бої з окупантом. За добу область прийняла 1260 ВПО. Четверта частина з них – діти. Всього, в області знайшли прихисток понад 21 тисяча українців.

У селищі Капітанівка (колишній Новомиргородський район) парафія УПЦ Московського патріархату разом із священиком протоієреєм Іоаном Гойдошем приєдналась до Православної Церкви України.

Полтавська

Сьогодні вночі російський ворог здійснив обстріли по Полтаві. Не менше 4 ракет вдарили по двох інфраструктурних обʼєктах міста. Наразі рятувальники та пожежники виконують усі необхідні роботи. Кількість постраждалих уточнюється.

Внаслідок ворожого удару сьогодні вранці по Кременчуцькому НПЗ (Кременчуцький нафтопереробний завод) інфраструктура підприємства знищена, завод не працює, повідомив начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін.

 

Поліція Полтавщини минулої доби перевірила 1 161 транспортний засіб, 2 152 підозрілих особи, 8 з них доставили до підрозділів поліції для перевірки на причетність до співпраці з ворогом та участі в диверсійній діяльності.

Вінницька

Жмеринка

На території громади жодних військових дій. Загалом тихо, ракетних чи інших обстрілів поки не було.

Вчора ввечері спіймали двох учасників диверсійної групи на території громади.

Деякі блокпости планують відновити.

В громаді йде активна боротьба з цінами. Через високий попит на житло деякі власники вимагають до 27 тис грн на місяць за оренду будинку. Більшість громадян така ситуація обурює та очікують реакції від влади.

Західні області

Львівська

Двічі лунали сирени про повітряну тривогу. Була загроза ракетного нападу.

Підрозділи 103-ї окремої бригади Сил ТРО ЗСУ під командуванням полковника Валерія Курко не припиняють своїх навчань та тренувань, так як ніколи немає вищої точки готовності до виконання бойових завдань.

На Львівщині відкрили нове газове родовище і надалі планується нарощування видобутку.

Львівщина прийняла на лікування жителів Маріуполя. Люди тижнями сиділи у підвалах, рятуючись від бомб та обстрілів російського загарбника. Сьогодні мешканців Маріуполя скеровано на лікування у медичні обласні заклади. У одній з лікарень області сьогодні проходять лікування близько десяти людей. Пацієнти перебувають у стані середньої тяжкості, стан їх здоров’я стабілізований.Постраждалі були в дорозі приблизно 36 годин, деякі мешканці Маріуполя з осколковими пораненнями рук та ніг.

У Львові за добу прийняли і розселили майже 3 тисячі вимушено переміщених осіб. Від початку повномасштабного вторгнення рф Львівщина дала прихисток 276 тисячам жителів інших областей. Майже стільки ж людей поселились у приватному секторі самостійно. Зареєструвались як внутрішньо переміщені особи на Львівщині у Єдиній інформаційній базі даних про ВПО понад 30 тисяч осіб.

Невдовзі на Львівщині запрацює Програма підтримки бізнесу. Це буде допоміжний інструмент підтримки до тих, які держава запроваджує для підприємств.

Львівщина отримала чотири «швидких» від литовського фонду Blue and Yellow. Раніше він передав Україні сотню джипів. Напередодні область отримала парк спецтехніки від британських колег. Загалом це 17 пожежно-рятувальних автомобілів та колінчастий підіймач. Техніка укомплектована спеціальним обладнанням та повністю готова до експлуатації.

Дрогобич

У Дрогобичі зафункціонував безкоштовний коворкінг для внутрішньо переміщених осіб із сфери IT-технологій. Це конференц-зал із затишними місцями для роботи, а також запашною кавою та чаєм відкрито на базі Навчально-відпочинкового центру «Зефір». Ідея належить Громадській оргнаізації «IT-місто».

Десять волонтерів Благодійного фонду “Цех Доброти” почали працювати в дитячій кімнаті у гуртожитку №5 для діток, що переїхали з небезпечних регіонів України.

Івано-Франківська

Ситуація в області спокійна. В Івано-Франківську для внутрішньо переміщених осіб проводять безкоштовні екскурсії. Темою першої екскурсії обрали про історичний центр Станіславова – Івано-Франківська. Це нагода для гостей Франківська ознайомитись з історією міста.

Біля стадіону “Рух” (вул. Чорновола, 128) сьогодні відбувається ярмарок, де можна придбати різні продукти, крупи, овочі від місцевих товаровиробників. А міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вкотре закликав мешканців громади по максимуму засаджувати сади та городи, щоб у цьому році не було нестачі продуктів харчування.

Рівненська

Рівне

Вночі лунала повітряна тривога. Загальна ситуація в області спокійна.

Військові Збройних Сил України патрулюють кордон з Білоруссю. Представники тероборони патрулюють та чергують на блокпостах.

Сьогодні в Рівному прощалися з лейтенантом Олександром Васильєвом, який загинув обороняючи Миколаївську область. 

За період повномасштабного вторгнення на Рівненщині знайшли прихисток 37 495 внутрішньо переміщених громадян. В обласному центрі започаткують курси української мови для внутрішньо переміщених громадян. Курси будуть проводитися в рамках проекту “Етноосвіта” в комплексі з вивченням народних традицій та знайомством з місцевою літературою.

Музиканти Рівненської обласної філармонії виконали відомі твори для внутрішньо переміщених громадян, які залишилися на Рівненщині

На Рівненищні розпочинає роботу приймальноьої комісії Луганського державного університету, який нещодавно переїхав з Лисичанська Луганської області.

Громадяни згуртовані та допомагають волонтерським штабам.

Хмельницька

Хмельницький

Сотні хмельничан прийшли попрощатися з Героєм Анатолієм Назаренком, що загинув від російських агресорів. Кадровий офіцер, він у перший день вирушив на фронт у складі 3-ої окремої танкової бригади ЗСУ. Героїчно загинув 28-го березня, рятуючи бойових побратимів, під час ворожих обстрілів на Харківщині.

Хмельницький продовжує надавати прихисток вимушеним переселенцям. Серед них є відомі представники музичного мистецтва – видатний український композитор, заслужений діяч мистецтв України, голова Національної спілки композиторів України Ігор Щербаков, а також піаніст світового рівня, народний артист України Юрій Кот. Артисти готують великі благодійні концерти, кошти від яких будуть передані для допомоги Збройним Силам України.

Тож наразі гостро постає питання організації навчального процесу для студентів професійно-технічних та вищих навчальних закладів, що переїхали з інших міст. Також актуальною є профорієнтація працездатних молодих людей та їхніх батьків для вибору затребуваних професій. Для того, щоб вирішити ці питання на Хмельниччині відкрили Освітній Хаб, завдяки якому внутрішньо переміщені особи й жителі області зможуть он-лайн отримати нові знання та навички. Освітній Хаб розташований у приміщенні Хмельницького політехнічного коледжу.

Закарпатська

Вночі була 3 години тривога , але ситуація спокійна.

Місцева влада займається передачею гуманітарної допомоги.



Аналітична записка


Дослідження


Доповіді та презентації


Статті


Коментарі експертів